Konkurs wiedzy o Wojciechu Korfantym w Sanoku!

„Wojciech Korfanty – Bojownik o Polskość Śląska” brzmi tytuł konkursu zorganizowanego przez TG „Sokół” w Sanoku o Wojciechu Korfantym, jednym z najważniejszych działaczy „Sokoła” na Górnym Śląsku.

Wojciech Korfanty, czołowy działacz „Sokoła” na Górnym Śląsku

Nie jest to pierwszy konkurs organizowany przez sanockie gniazdo. Podobne konkursy wiedzy o historii odbywają się co roku. Celem tegorocznego konkursu jest, jak sam tytuł wskazuje, popularyzacja postaci Wojciecha Korfantego. Udział w konkursie wziąć mogą uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Uczestnicy konkursu będą mieli do rozwiązania test zawierający zadania zamknięte oraz otwarte, na rozwiązanie zadań będą mieli 60 minut. Konkurs odbędzie się już dzisiaj o godz. 12.00 w Domu Sokoła (Sanocka Sokolnia).

„Sokół” w Sanoku

Powołanie „Sokoła” w Sanoku zainicjował w 1888 r. dyrektor gimnazjum Karol Petelenz wraz z lekarzem miejskim dr. Karolem Zaleskim i starostą powiatowym sanockim Leonem Studzińskim. 28 czerwca 1889 r. ukonstytuował się pierwszy stały Wydział (Zarząd) TG „Sokół” w Sanoku.

Członkowie „Sokoła” wszystkie swoje działania organizowali z myślą o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Niestety na skutek działań wojennych w latach 1914 – 1917 zawieszono działalność. Jednak jeszcze na początku wojny członkowie sanockiego „Sokoła” wstąpili do Legionu Wschodniego przy „Sokole-Macierzy” we Lwowie, który przemieszczono w kierunku zachodnim do Mszany Dolnej, gdzie Legion rozwiązano, a większość legionistów wcielono do armii austriackiej.

Sokolnia w Sanoku, dzisiaj Dom Sokoła

W 1918 r. powstało Państwo Polskie. Odradzał się również sanocki „Sokół”. Przejęcie władzy z rąk austriackiego zaborcy nastąpiło na przełomie października i listopada 1918 r. przy znaczącej pomocy członków „Sokoła”, a zwłaszcza jego prezesa dh. Adama Pytla, który wraz z kpt. Antonim Kurką, kpt. Franciszkiem Stokiem, dh. Marianem Szajną oraz burmistrzem miasta Sanoka dh. dr. Pawłem Biedką udali się do koszar by przejąć władzę. Z budynku „Sokoła” 1 listopada 1918 r. wyszły na ulice miasta pierwsze polskie patrole wojskowe.

(dm)

Źródło: sokolsanok

Zostaw komentarz

komentarzy