Mecz „Sokołów” z „Pogonią” Lwów dla uczczenia 120. rocznicy pierwszego piłkarskiego spotkania!

Za nami 120 . rocznica pierwszego oficjalnego meczu piłki nożnej na ziemiach polskich! Pisaliśmy o tym historycznym wydarzeniu już wcześniej na stronach naszego portalu. W wyjątkowy sposób to historyczne wydarzenie postanowili uczcić druhowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brwinowie, którzy na pojedynek piłkarski wyzwali reaktywowaną 5 lat temu „Pogoń” Lwów. Mecz rozpocznie się w najbliższą niedzielę 27 lipca 2014 r. o godz. 12.30. Spotkanie zostanie rozegrane na Stadionie Miejskim im. Janusza Kusocińskiego (BKS ?NAPRZÓD?) przy ul. Turystycznej 4 w Brwinowie. Wstęp wolny!

10001431_594537663967666_437732347_n

Historyczna powtórka

Z inicjatywą zorganizowania spotkania wyszedł prezes TG „Sokół” w Brwinowie druh Jan Członkowski. Wsparcia udzielił Związek Towarzystw Gimnastycznych ?Sokół? w Polsce, który znalazł sponsora oraz Urząd Gminy Brwinów. Piłkarze lwowskiego klubu szybko potwierdzili swój przyjazd, będą w sobotę, dzień przed spotkaniem – mówi Jan Członkowski. Spodziewam się, że mecz będzie inauguracją długiej współpracy z Pogonią Lwów. Planowane jest podpisanie umowy pomiędzy ZTG „Sokół” a lwowskim klubem sportowym. W przyszłym roku mecz mógłby zostać rozegrany we Lwowie – dodaje. Jak podkreślał Jan Członkowski, nie udałoby się zorganizować meczu bez wsparcia sponsora oraz Gminy Brwinów, która pokryła koszty przyjazdu zawodników z Lwowa oraz użyczyła nieodpłatnie stadion miejski, z którego na co dzień korzysta brwinowski klub sportowy Naprzód.

W Brwinowie od lat istnieje sekcja piłkarska, którą prowadzą druhowie Sebastian Prażmo i Sebastian Zdulski. Kierownikiem drużyny jest Andrzej Jędrej. Duży wkład w organizację meczu ma także Tomasz Kubiak, członek brwinowskiego gniazda. Druh Członkowski podkreślił, że chodzi przede wszystkim o uczczenie 120. rocznicy pierwszego oficjalnego meczu piłki nożnej na ziemiach polskich.

 

TG „SOKÓŁ” Brwinów

Brwinów

VS

LKS „POGOŃ” Lwów

 

Lwowski powrót

Przypomnijmy, że ogromne zasługi dla powstania klubu miał członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Eugeniusz Piasecki, który był założycielem pierwszych drużyn piłkarskich we Lwowie, a w 1907 r. został pierwszym prezesem Lwowskiego Klubu. „Pogoń” Lwów to także najbardziej utytułowany (4 mistrzostwa Polski) klub polski z okresu międzywojennego. Po wybuchu II wojny światowej działalność drużyny zawieszono. Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” został reaktywowany w styczniu 2009 r. za sprawą Polaków mieszkających i studiujących we Lwowie. Wsparcia finansowego udzieliła Fundacja „Semper Fidelis”. Obecnie klub wspierają takie marki jak PKP Cargo, Śnieżka czy PZU. Mecz, który odbędzie się w Brwinowie nie będzie pierwszym spotkaniem, które „Pogoń” rozegra w Polsce. Wcześniej Lwowiacy spotykali się z takimi piłkarskimi potęgami jak Warta Poznań, Cracovia i Chrobry Głogów, który po zeszłorocznym awansie będzie występował w I lidze.

Do spotkania na naszym portalu jeszcze wrócimy.

10389708_629584400462992_583577752108943394_n

 

Strona Pogoni Lwów na facebooku

 

Zostaw komentarz

komentarzy