100-lecie TG „Sokół” Perkowo!

17 czerwca 2023 r. odbędą się uroczystości związane z 100. rocznicą powstania gniazda perkowskiego. W przeszłości gniazdo TG „Sokół” z Perkowa zasłynęło z organizacji kilku bardzo udanych uroczystości m.in. obchodów 90 i 95-lecia, a także odsłonięcia pierwszego w Polsce pomnika chorążego „Sokoła”. Tegoroczne uroczystości rozpoczną się pod pomnikiem, po czym uczestnicy obchodów przeniosą się na boisko sportowe.

Historia

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Perkowie powstało 6 marca 1923 r. Poświęcenie sztandaru sokołów z Perkowa miało miejsce 24 sierpnia 1924. Po wybuchu II wojny światowej „Sokół” został rozwiązany. Sztandar udało się zachować. Do czasów obecnych prawie nikt nie pamiętał o istnieniu takiej organizacji w Perkowie. Nie doszło też do odtworzenia „Sokoła” po 1990 r., kiedy to reaktywowało się wiele innych gniazd sokolich w całej Polsce. Pomysł ponownego utworzenia „Sokoła” w Perkowie zrodził się w 89. rocznicę jego powstania.

Założenie i reaktywacja

Dnia 14 lutego 2012 r. znaleziono sztandar, który przechowywany był u państwa Leśniczaków w Perkowie. Okazało się, że taki zabytek jakim jest sztandar, który należał do nieistniejącej już organizacji, musi zostać zdeponowany w urzędzie. Znalazła się grupa perkowian, którzy postanowili zachować sztandar. Warunkiem było jednak reaktywowanie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Perkowie. Pomysł spotkał się z ogromną akceptacją mieszkańców wioski. Powołano zarząd, a do „Sokoła” zapisało się ponad 40 osób. W tej grupie jest też wielu przedstawicieli młodszego pokolenia, co jest bardzo obiecujące na przyszłość. O dużym zaangażowaniu świadczy fakt, że wszyscy nabyli charakterystyczne czapki.

Okolicznościowa fotografia członków gniazda perkowskiego podczas obchodów 90. rocznicy założenia gniazda

29 czerwca 2013 r. TG „Sokół” z Perkowa obchodził uroczystość 90. rocznicy powstania gniazda. Wtedy rocznicę upamiętniono uroczystym przemarszem, w którym udział wzięły 4 sokole poczty sztandarowe oraz 5 gniazd TG „Sokół” z Leszna, Kaszczoru, Bukówca Górnego, Zbąszynia i Perkowa. Pochód prowadziła orkiestra dęta, za którą szedł oddział kawalerii, za nimi poczty sztandarowe i sokolstwo biorące udział w uroczystościach.

Natomiast 10 marca 2018 r. miały miejsce uroczystości 95. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Perkowie. Inaugurację obchodów stanowiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy na Pomniku „Sokoła” – pierwszej takiej drewnianej rzeźby przedstawiającej działacza Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” trzymającego sztandar. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał prezes TG „Sokół” Perkowo druh Adam Skorupinski w towarzystwie starosty powiatu wolsztyńskiego Janusza Frąckowiaka.

Uczestnicy obchodów przed pomnikiem „Sokoła”

Tegoroczne obchody zapowiadają się nie mniej obiecująco.

Zostaw komentarz

komentarzy