100-lecie TG „Sokół” w Bukownicy!

W najbliższą niedzielę, 22 maja 2022 r. TG „Sokół” w Bukownicy obchodzić będzie 100. rocznicę powstania. Z tej okazji przygotowano bogaty program uroczystości.

TG „Sokół” powstało prawdopodobnie 15 maja 1922 roku z inicjatywy mieszkańców, szczególnie zaś patriotycznej młodzieży, która była wychowana w miłości do Ojczyzny w domu i w szkole powszechnej, kierowanej przez zasłużonego kierownika Antoniego Chrobota, sympatyka sokolstwa. W skład zarządu powstałego wówczas gniazda weszli: prezes Antoni Działak, naczelnik Stanisław Dembek, skarbnik Idzi Duszyński. W 1937 r. poświęcono nowy sztandar. W okresie PRL działalność „Sokoła”, jak wszędzie w kraju, została zakazana.

Stowarzyszenie reaktywowało działalność po 1989 r. Pierwsze po wojnie spotkanie żyjących członków z okresu przedwojennego TG „Sokół” w Bukownicy miało miejsce 28 marca 1992 roku, w jego trakcie zaprezentowano ocalały oryginalny sztandar. 10 maja 1992 roku na uroczystej akademii członkowie przedwojennego „Sokoła” przekazali sztandar młodemu pokoleniu. TG „Sokół” w Bukownicy w przeszłości była znane z organizacji Biegów Sokoła oraz Wyścigów Rowerowych Górali. Obecnie na czele gniazda stoi druh Grzegorz Jeżewski.

Program obchodów 100-lecia gniazda TG „Sokół” w Bukownicy:

14.45 Zbiórka przed kościołem w Bukownicy, poczty sztandarowe

15.00 Msza święta

16.15 Przemarsz i modlitwa przed pomnikiem patrona Jana Pawła II przy Szkole Podstawowej w Bukownicy

16.30 Przemarsz , odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej przy Domu Młodego Rolnika w Bukownicy

16.45 Powitanie gości na Sali Domu Młodego Rolnika w Bukownicy – prezes TG Sokół Grzegorz Jeżewski

17.00 Otwarcie Wystawy Historycznej w sokolni i premierowa prezentacja multimedialna dziejów T.G. Sokół w Bukownicy w ramach projektu „100 lat Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Bukownicy”

17.30 Wystąpienia gości

18.00 Koncert pieśni patriotycznych i okolicznościowych w wykonaniu wspólnym chóru „Stacja Bukownica” i T.G. „Sokół” Bukownica z referatem historycznym – druh Edward Kędzia

18.50 Wspólne śpiewanie – 2 utwory

19.00 Poczęstunek

Zostaw komentarz

komentarzy