12. rocznica katastrofy polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Wspomnienie o Macieju Płażyńskim (1958-2010)

Maciej Płażyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Został pochowany 21 kwietnia tego samego roku w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej, w bazylice mariackiej w Gdańsku.

Posiada bardzo bogatą biografię, w tym artykule wspomnę o jego związkach z Sokolstwem Polskim. Macieja Płażyńskiego poznałem w 1994 r. osobiście na obchodach 100-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gdańsku. Tym uroczystościom został poświęcony osobny numer kwartalnika „Sokół Pomorski”, nr 1(6)1995. Warto sięgnąć do tego czasopisma. Uroczystości odbywały się pod patronatem Wojewody Gdańskiego Macieja Płażyńskiego i redakcji kwartalnika „Sokół Pomorski”.

Zachowało się zdjęcie, które w tym artykule przypominamy i publikujemy, przedstawiające otwarcie w dniu 8 października 1994 r. sokolich obchodów jubileuszowych w Gdańsku. Zlot Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, w 100-lecie powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gdańsku, otwarto w reprezentacyjnej sali białej Ratusza gdańskiego. Jest to gotycko-renesansowa budowla, usytuowana na styku ulicy Długiej i Długiego Targu, która dominuje nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu tej części miasta. W przeszłości wewnątrz tej sali odbywały się sądy, audiencje królewskie oraz ceremonie nadawania obywatelstwa. W tej sali podpisano większość międzynarodowych porozumień i umów podpisywanych w Gdańsku. Pomieszczenie zdobią portrety królów polskich oraz wielki marmurowy kominek.

Na zdjęciu stoją od lewej: 1) Michał Sienkiewicz – prezes TG Sokół” na Litwie, 2) Bronisław Grabowski – sokół marynarz z TG „Sokół” Gdynia Grabówek, 4) Kontradmirał Jędrzej Czajkowski – zastępca dowódcy Marynarki Wojennej RP, 5) Maciej Płażyński – Wojewoda Gdański, 6) Andrzej Leonard Bogucki – sekretarz generalny ZTG „Sokół” w Polsce oraz prezes Dzielnicy Pomorskiej ZTG „Sokół” w Polsce, 7) Michał Bidas – wiceprezydent Gdańska, 8) Władysław Rajski, 9) Adam Kałuszka i 10) Józef Rajski – prezes TG „Sokół” Zgierz, prezes Dzielnicy Mazowiecko – Podlaskiej ZTG „Sokół” w Polsce. Na drugim planie m. in.: Marian Doliński z Bydgoszczy, naczelnik Dzielnicy Pomorskiej ZTG „Sokół” w Polsce, Franciszek Nadera – prezes TG „Sokół” w Łodzi i Andrzej Sikorski – TG „Sokół” Łódź. Autor zdjęcia: Stefan Figlarowicz – polski artysta fotograf. Członek rzeczywisty i członek honorowy Związku Polskich Artystów Fotografików.

W następnych latach nasze drogi zeszły się jeszcze kilkakrotnie. W 2000 r. odbyły się uroczystości 80. rocznicy zaślubin Polski z morzem, na które zostałem zaproszony jako prezes ZTG „Sokół” w Polsce. Uroczystości zostały zorganizowane w Gdańsku – Pucku i Władysławowie. Po uroczystościach wieczorem w Ośrodku Przygotowań Olimpijczyków w Cetniewie miał miejsce uroczysty bankiet, którego gospodarzem był Maciej Płażyński, Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, wówczas druga osoba w Państwie. Uroczystości stały się okazją do dłuższej rozmowy z Maciejem Płażyńskim. Wtedy też przyjął propozycję objęcia Honorowego Patronatu nad IX. Zlotem Sokolstwa Polskiego – Bydgoszcz 2000, którego byłem komendantem. Od razu wyraził zgodę, ponieważ doskonale znał zasługi i historię Sokolstwa Polskiego dla niepodległości Polski, kultury i sportu.

W zlocie czynnie uczestniczyło 2000 polskich sokołów zrzeszonych w Towarzystwach Gimnastycznych „Sokół” oraz 300 sokołów z 10 krajów. Po tym zlocie w dniach 29.06.-4.07.2000 r. 250 sokołów z Polski ćwiczyło na XIII Wszechsokolskim Zlocie w Pradze, gdzie razem na Stadionie Strahowskim ćwiczyło 25000 sokołów. W publikacji pozlotowej (Pamiętnik zlotu) na stronie 2 zostało opublikowane zdjęcie Macieja Płażyńskiego Marszałka Sejmu i pismo skierowane do ćwiczących sokołów na zlocie. W późniejszych latach niejednokrotnie spotykaliśmy się na różnych konferencjach i uroczystościach, ale to już osobny temat.

Poniżej wybrane zapiski biograficzne. Maciej Płażyński (1958- 2010), polski prawnik i polityk. Wojewoda gdański w latach 1990–1996, marszałek Sejmu III kadencji w latach 1997–2001, poseł na Sejm III, IV i VI kadencji, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji w latach 2005–2007. W 1997 uzyskał mandat posła na Sejm III kadencji z listy AWS, następnie wybrano go na urząd Marszałka Sejmu. W wyborach zdobył 124 683 głosów, uzyskując wówczas najlepszy indywidualny wynik wyborczy w Polsce. W listopadzie 2007 został członkiem Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, w kwietniu 2008 wszedł w skład Podkomisji stałej do spraw przygotowania Polski do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej „UEFA Euro 2012”, natomiast w listopadzie 2009 w skład podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego i poselskiego projektów ustaw o sporcie. Sarkofag Macieja Płażyńskiego znajduje się w gdańskiej bazylice Mariackiej w Gdańsku. Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwana jest także bazyliką Mariacką, historyczna fara w Gdańsku zwana często „Koroną Gdańska”.

Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, miała miejsce 10 kwietnia 2010 o godz. 8:41. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski związany też z „Sokołem”, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.

Andrzej Leonard Bogucki,
Bydgoszcz, 9 kwietnia 2022 r.

Załączone zdjęcia: Zdjęcie z Ratusza Gdańsk 1994 – CINSP, zdjęcie Marszałka Sejmu – Kancelaria Senatu, zdjęcie nagrobka Radio „Z”.

Zostaw komentarz

komentarzy