W piękny ciepły i słoneczny dzień 22 września br. w Kalwarii Zebrzydowskiej obchodzono okazały jubileusz 125-lecia założenia „Sokoła” (1898-2023).
Należy przypomnieć, że dopiero w maju 2022 r. udało się doprowadzić do końca rejestrację odrodzonego kalwaryjskiego „Sokoła” w KRS. Uroczystości rozpoczęły się zbiórką przy pawilonie stadionu miejskiego na którym widnieje tablica pamiątkowa ku czci Władysława Niemczynowskiego, założyciela „Sokoła” w Kalwarii Zebrzydowskiej, odsłonięta w 2021 r. Następnie pochód przeszedł głównymi ulicami miasta do kościoła parafialnego p.w. św. Józefa Rzemieślnika, w którym odprawiono uroczystą Mszę św. w intencji „sokołów”. Po nabożeństwie pochód, w którym uczestniczyli zaproszeni goście, poczty sztandarowe miejscowych szkół oraz uczniowie klas mundurowych kalwaryjskiego liceum skierował się do licealnej hali sportowej, w której odbyła się akademia.
W części oficjalnej wystąpili zaproszeni goście, przedstawiciele wojewódzkich, powiatowych i miejscowych władz samorządowych. Wśród gości był widoczny na zdjęciu przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego Rafał Stuglik. W trakcie akademii przypomniano bogatą historię „Sokoła” w Kalwarii do 1939 r. oraz zamierzenia na przyszłość.W części artystyczno-sportowej odbył się pokaz musztry sportowej oraz nowoczesnych form gimnastyki artystycznej w wykonaniu uczniów i uczennic kalwaryjskiego liceum. Uroczystość zakończył wspólny posiłek.
Z okazji jubileuszu 125-lecia powstania gniazda „Sokoła” w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się, rozgrywany już po raz 25., turniej o Najsprawniejszego Ucznia szkół podstawowych powiatu wadowickiego. Turniej rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych” dzieci młodszych (klasy IV-VI) oraz dzieci starszych (klasy VII-VIII). Protektorat honorowy nad turniejem sprawowali: burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej dr hab. inż. Augustyn Ormanty oraz prezes kalwaryjskiego „Sokoła” a zarazem przewodniczący Rady Miejskiej druh Piotr Janusiewicz.
Turniej rozpoczął się odśpiewaniem Hymnu Narodowego, po czym zebrani wysłuchali krótkiej prelekcji o o historii gniazda sokolego w Kalwarii, która wygłosił druh dr hab. Andrzej Nowakowski. Przed przystąpieniem do rozgrywki sportowej odtworzony został Hymn „Sokoła”. Następnie uczestnicy turnieju rywalizowali w gimnastycznym torze przeszkód, nawiązującym do tradycji sokolej. W turniej wzięło udział 10 szkół nie tylko z gminy kalwaryjskiej ale również z całego powiatu wadowickiego.
Czołem!
dh Andrzej Nowakowski