130-lecie „Sokoła” w Powiecie Wadowickim

W miniony piątek, 10 listopada 2017 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej (Powiat Wadowicki, Województwo Małopolskie) m.in. dzięki staraniom druha prof. Andrzeja Nowakowskiego odbywała się powiatowa uroczystość dla uczczenia 150. rocznicy „Sokoła” polskiego oraz 130-lecia istnienia ruchu sokolskiego na ziemi wadowickiej. Odsłonięta została także pamiątkowa tablica poświęcona „Sokołowi”.

prof. Andrzej Nowakowski (w środku z odznaczeniem) w otoczeniu przedstawicieli samorządu

W stolicy powiatu, Wadowicach, „Sokół” powstał w 1887 r., a w Kalwarii Zebrzydowskiej 11 lat później, w 1898 r. Prekursorem i założycielem kalwaryjskiego „Sokoła” był Władysław Niemczynowski, założyciel Krajowej Szkoły Stolarskiej w tym mieście w 1897 r. Początkowo „sokoli” z Kalwarii walczyli w obiektach szkoły stolarskiej, a własną sokolnię zbudowali na przełomie lat 1911/12. Pod koniec lat dwudziestych XX w. została ona rozbudowana i zmodernizowana. W 1928 r. „Sokół” w Kalwarii uzyskał własny sztandar, przechowywany do dziś w izbie pamięci Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej.

Komuniści już w 1945 r. zabronili dalszej działalności „Sokołowi” w Kalwarii Zebrzydowskiej, a w 1964 r. pod pretekstem złego stanu technicznego budynek sokolni uległ przymusowej rozbiórce. Od 1997 r. tradycje sokole w mieście kontynuuje Parafialny Klub Sportowy „św. Józef”. Wspomniana uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 Mszą św. w kościele parafialnym p.w. św. Józefa, a następnie nastąpi przemarsz pod budynek liceum. Około godz. 12.15 planowane jest odsłonięcie i poświęcenie tablicy „Sokoła” na frontonie hali sportowej przy liceum, a następnie okolicznościowa akademia, z pokazem musztry w wykonaniu uczniów klas wojskowych liceum.

Po akademii nastąpiła prezentacja książki autorstwa druhów: Andrzeja Nowakowskiego i Jacka Kulpińskiego o tradycjach „Sokoła” i sportu w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Czołem!
dh Andrzej Nowakowski

Zostaw komentarz

komentarzy