150 lat Sokolstwa Polskiego

 HARMONOGRAM OBCHODÓW 150-LECIA SOKOLSTWA POLSKIEGO
(harmonogram obejmuje uroczystości ogólnokrajowe oraz lokalne)

Uroczystości zaplanowane w związku ze 150-leciem powstania Sokolstwa Polskiego zapowiadają się wyjątkowo uroczyście. Program obchodów przewiduje uchwałę okolicznościową Sejmu i Senatu, okolicznościową wystawę, konferencję naukową na UJ, a także zlot Polowych Drużyn Sokolich i pielgrzymkę Sokolstwa Polskiego na Jasną Górę. Jubileusz zainaugurowała prezentacja monety okolicznościowej wybitej przez Narodowy Bank Polski, która odbyła się 1 lutego w Rzeszowie. 150 lat „Sokoła” druhowie świętować będą pod hasłem:

 „Czołem Ojczyźnie Szponem Wrogowi!”

1 lutego Moneta okolicznościowa NBP

1 lutego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyła się prezentacja monety okolicznościowej wybitej z okazji 150. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? wydanej przez Narodowy Bank Polski. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ?Sokoła? z całego kraju. Srebrna dziesięciozłotówka upamiętniająca 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? jest dostępna we wszystkich oddziałach NBP od 27 stycznia. Moneta została uroczyście zaprezentowana podczas uroczystości przygotowanej wspólnie przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Rzeszowie i Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Okolicznościowy wykład na temat historii TG ?Sokół? wygłosiła dr Agnieszka Mirkiewicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

7 lutego prezentacja monety NBP w Łodzi

Dokładnie na 7 lutego 2017 r. w 150. rocznicę założenia Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Lwowie, zaplanowano prezentację monety okolicznościowej w reprezentacyjnym budynku Oddziału Okręgowego NBP w Łodzi. Współorganizatorami wydarzenia w Łodzi były Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Łodzi oraz Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? w Zgierzu na czele z prezesem Eugeniuszem Szpakowskim. Prezentacja monety została połączona z obchodami 110-lecia gniazda Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Zgierzu.

10 lutego Sejm 

Uchwałę okolicznościową upamiętniającą 150. rocznicę powstania pierwszego gniazda we Lwowie upamiętni Sejm oraz Senat. Projekt uchwały trafił do Sejmu za pośrednictwem posła Bartłomieja Wróblewskiego z Poznania.

PROJEKT UCHWAŁY

SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

w sprawie uczczenia 150. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół?

Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół?, założone dnia 7 lutego 1867 r. we Lwowie, jest najstarszą polską organizacją sportowo-wychowawczą.

Ideę stwarzyszenia wyraża hasło ?w zdrowym ciele zdrowy duch?. Towarzystwo przyczyniło się do rozwoju nowoczesnej kultury fizycznej i polskiego sportu. Podczas ?II Zlotu Sokoła? we Lwowie14 lipca 1894 rozegrano pierwszy mecz piłkarski na ziemiach polskich. Sokolstwo odegrało również istotną rolę w powstaniu harcerstwa polskiego, które zyskało z jego  strony wsparcie kadrowe, organizacyjne i materialne.

Od początku propagowanie przez ?Sokołów? tężyzny fizycznej szło w parze z działalnością niepodległościową, co znalazło potwierdzenie w powszechnym udziale druhów ?Sokoła? w Legionach Polskich, Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, innych jednostkach zbrojnych, a także w powstaniu wielkopolskim w 1918 r. oraz powstaniach śląskich 1919-1921.

Przez 150 lat z ?Sokołem? związało się wielu najwybitniejszych Polaków, m.in. Roman Dmowski, gen. Józef Haller, czy Wojciech Korfanty. Członkami honorowymi ?Sokoła? byli Ignacy Jan Paderewski i Jan Paweł II.

Po II wojnie władze komunistyczne wielokrotnie odmawiały rejestracji stowarzyszenia, dlatego organizacja działała poza granicami Polski. Działalność w kraju wznowiła zaraz po upadku komunizmu w 1989 r. Tak jak dawniej działacze sokoli przyczyniają się do szerzenia patriotyzmu oraz postaw patriotycznych i obywatelskich wśród kolejnych pokoleń Polaków prowadząc działalność sportową, kulturalną oraz proobronną w Polsce i za granicą.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o istotnym znaczeniu Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? składa hołd i wyraża szacunek wszystkim działaczom Sokolstwa Polskiego, którzy na przestrzeni 150. lat swoją wytrwałą pracą przyczyniali się do wychowania wielu pokoleń polskiej młodzieży, kształtowania postaw obywatelskich i patriotycznych, a także odzyskania i utrwalania niepodległości Polski.

Uchwałę podobnej treści przygotowuje prof. Jan Żaryn, który wniesie projekt pod obrady Senatu.

18 lutego Konferencja Sokola w Wiedniu

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół Polski 1896? w Austrii zaprasza na konferencję prezentującą Ruch Sokoli w Polsce i na emigracji organizowaną z okazji 120. rocznicy założenia TG ?Sokół? w Wiedniu, która odbędzie się w sobotę, 18 lutego 2017 r. o godz. 17.00 w budynku Instytutu Polskiego w Wiedniu.

7 marca Otwarcie wystawy w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy pt. „W jedności siła!”, który odbędzie się 7 marca 2017 o godz. 18.00 w Centrum Olimpijskim. Idee Sokolstwa pokazywane są na pocztówkach ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Wystawa przygotowana została z okazji obchodów 150. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Polsce. W trakcie otwarcia wystawy do nabycia będą wyjątkowo dobrze wykonane okolicznościowe kalendarze sokole oraz pocztówki.

2 kwietnia XXXII Bieg Sokoła

Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? w Bukówcu Górnym jest organizatorem 32. Biegu Sokoła. Bieg główny rozpocznie się punktualnie o godz. 11.15 W tym roku odbędą się również jubileuszowe 20. Mistrzostwa Polski Lekarzy w biegu na dystansie 15 km. Podobnie, jak w latach ubiegłych, wszyscy uczestnicy Biegu otrzymają na mecie okolicznościowe upominki.

20 kwietnia Senat i Pałac Prezydencki

Na 20 kwietnia 2017 r. zaplanowana została ceremonia odznaczeń najbardziej zasłużonych działaczy sokolich. Wręczenia orderów i odznaczeń dokona Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Tego samego dnia w Senacie odbędzie się otwarcie wystawy okolicznościowej poświęconej historii TG „Sokół”, która przygotowana została przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lesznie. Ceremonię w Senacie zakończy konferencja pt. „150 lat Sokolstwa Polskiego” z udziałem przedstawicieli 70 gniazd sokolich działających w Polsce i za granicą oraz zaproszonych gości.

Hasło Jubileuszu 150-lecia Sokolstwa

21-23 kwietnia Rajd Rowerowy Sokolstwa Polskiego

PTG „Sokół 1893” Mielec zaprasza do wzięcia udziału w rowerowej wyprawie „Śladami Sokolstwa we Lwowie z okazji 150-lecia Sokoła”, która odbędzie się w dniach
21-23 kwietnia 2017 r.

27 maja 2017 Odsłonięcie pomnika w Perkowie

Na godz. 15.00 zaplanowane zostało odsłonięcie pomnika przedstawiającego działacza „Sokoła” w Perkowie. Po odsłonięciu pomnika nastąpi przemarsz na plac przy sali wiejskiej w Perkowie, gdzie odbędzie się uroczysta Msza św., którą odprawi Kapelan Sokolstwa Polskiego ks. Marcin Kostka. W dalszej części uroczystości przewidziano część artystyczną, którą zakończy zabawa taneczna.

2-4 czerwca Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem

Cykl biegów górskich organizowany jest przez Towarzystwo Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem. W ramach imprezy odbędą się aż trzy biegi: Bieg Sokoła, Wysokogórski Bieg im dha Franciszka Marduły oraz Bieg im. Władysława hr. Zamoyskiego. Głównym celem imprezy jest popularyzacja i upowszechnienie biegania jako ogólnie dostępnej formy sportu i rekreacji, promocja Tatr, Zakopanego i powiatu Tatrzańskiego.

15-18 czerwca Zlot Polowych Drużyn Sokolich

Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lublinie będzie organizatorem pierwszego od 1989 r. ogólnopolskiego zlotu Polowych Drużyn Sokolich i Sekcji Strzeleckich. Zlot rozpocznie się 15 czerwca w czwartek (Boże Ciało) i zakończy w niedzielę 18 czerwca. Będzie to największe tego typu wydarzenie w historii „Sokoła” od upadku komunizmu. Udział w zlocie już zapowiedziało wiele działających przy gniazdach Polowych Drużyn oraz sekcji strzeleckich.

30 lipca – 2 sierpnia Wybitne postacie Sokolstwa Polskiego i 100-lecie powstania Błękitnej Armii

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon im. gen. Józefa Hallera rocznicę 150-lecia Sokolstwa Polskiego zamierza uczcić na dwa sposoby. 30 lipca 2017 r. o godz. 10.00 odprawiona zostanie Msza Św. w Kościele pw. Św. Mateusza w Bydgoszczy Fordonie w intencji 100. rocznicy powołania Armii Gen. Hallera oraz 150. rocznicy założenia „Sokoła”, a  2 sierpnia 2017 r. o godz. 17.00 odbędzie się okolicznościowa akademia poświęcona Jubileuszowi.

27 sierpnia XXIII Międzynarodowy Solidarnościowy Turniej Szachowy

Już po raz 23. rozegrany zostanie Międzynarodowy Turniej Szachowy, którego organizatorem jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Mielcu. W latach ubiegłych szachowym zmaganiom w trzech grupach towarzyszył pokaz sekcji karate Shorin Ryu Sokoła. Rokrocznie patronat nad wydarzeniem obejmuje Prezydent Miasta Mielca. Współorganizatorami Turnieju są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mielcu oraz Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu.

27-29 września 150 km na 150-lecie Sokoła

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” działające na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie serdecznie zachęca do wzięcia udziału w II Krakowskiej Sokolej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która odbędzie się w związku ze 150. rocznicą powstania Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół?. Dla uczestników przewidziane zostały 2 noclegi i 3 dni marszo?biegu. Trasa pielgrzymki będzie prowadzona po szlaku jurajskim, uznawanym za najpiękniejszy i jeden z najciekawszych szlak Polski Dla chętnych przewidziano zwiedzanie zamków, jednak wtedy trasa będzie mieć ponad 163 km. Szczegóły na stronach organizatora.

29-30 września Jasna Góra

Poprzez uroczystą pielgrzymkę do Częstochowy Sokolstwo Polskie pragnie wyrazić wdzięczność za 150 lat owocnej służby Polsce. Druhowie na Jasnej Górze przebywać będą w dniach 29-30 września. Zlot rozpocznie akademia rocznicowa, a zakończy uroczysta Msza św. 30 września o 14.00. Pielgrzymkę przygotowuje kapelan Sokolstwa Polskiego ks. Marcin Kostka.

15-17 listopada Konferencja na Uniwersytecie Jagiellońskim

Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Towarzystwa Gimnastyczne ?Sokół? organizują w dniach 15-17 listopada 2017 r. konferencję naukową ?Bogu i Ojczyźnie. Rola i znaczenie organizacji kombatanckich i paramilitarnych w funkcjonowaniu państwa”.

Konferencja będzie miała wymiar historyczny jak i współczesnych, związany z aktualnymi zagadnieniami bezpieczeństwa państwa i partycypacji w nim komponentu organizacji paramilitarnych. Dodać należy, że spotkanie będzie miało charakter szerszy od czysto naukowej konferencji. Organizatorzy planują poprzedzenie konferencji debatą ekspercką z udziałem weteranów misji pokojowych i stabilizacyjnych, w których brało udział Wojsko Polskie na przełomie XX i XXI wieku. Ma ona dać odpowiedź odnośnie sytuacji i problemów weteranów konfliktów zbrojnych i międzynarodowych misji wojskowych w XXI wieku. W trakcie konferencji zaplanowano uroczystą kolację.

Dodaj komentarz