150-lecie Sokolstwa Polskiego, czyli „Drogi do Niepodległości” w Katowicach!

Już za kilka dni w Katowicach odbędzie się II część górnośląskich obchodów 150-lecia Sokolstwa Polskiego. Po kwietniowym wydarzeniu odbywającym się pod hasłem ”Zaczęło się we Lwowie”, przyszedł czas na część drugą, którą druhowie z katowickiego gniazda „Sokoła” zatytułowali ”Drogi do Niepodległości’.

W kwietniu na zaproszenie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Katowicach, wykład wygłosił Stanisław Srokowski, autor książki ?Nienawiść?, na podstawie której został nakręcony film ?Wołyń?. Dodatkowym atutem spotkania był pokaz filmu „Serce Polski” i spotkanie z reżyserem Tomaszem Stalą.

Pierwszy rok Sokolstwa

Październikowe uroczystości zapowiadają się nie mniej interesująco. Poza turniejem bilardowym dla amatorów  dwie prelekcje historyczne wygłoszą zaproszeni goście – druh Zbigniew Okorski oraz Marta Wacowska. Uroczystości te wpisują się również w obchody pierwszej rocznicy reaktywacji „Sokoła” w Katowicach, która przypada 26 października.

W programie:
26.10.17 r. godz.18:00
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach

27.10.17 r. godz.17:30
Amatorski Turniej Bilardowy w Katowicach

28.10.17 r. o godz.11:00
Prelekcje w Miejskim Domu Kultury Ligota, w Katowicach przy ul. Franciszkańska 33

– „Drogi do Niepodległości”, którą wygłosi Zbigniew Okorski, Prezes Honorowy Związku Towarzystw Gimnastycznych ”Sokół” w Polsce
oraz
– „Polska sztuka walki szablą husarską”, którą wygłosi p. Marta Wacowska ze stowarzyszenia Signum Polonicum.

Z okazji przypadającej rocznicy Druhom z Katowic życzymy wszelkiej pomyślności i kolejnych sukcesów w budowaniu patriotycznej części Górnego Śląska! Czołem!

Zostaw komentarz

komentarzy