Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dobrkowie obchodzi w tym roku 25. rocznicę swojego powstania. Z tej okazji już w najbliższą sobotę, 27 maja br. odbędą się uroczystości, które rozpocznie uroczysta Msza św. Swoją działalność gniazdo prowadzi na kilku płaszczyznach. To przede wszystkim płaszczyzna religijna, patriotyczna, sportowa oraz turystyczna. Jak pokazuje historia gniazda, w Dobrkowie przez minione 25 lat nigdy nie brakowało Boga, patriotyzmu i sportu!
Powstanie PTG „Sokół” w Dobrkowie
Impulsem do powstania Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” im. św. Jana Pawła II było kazanie wygłoszone na Mszy św. dnia 30 VIII 1998 r. przez ks. Prałata Władysława Szewczyka. Tematem przewodnim kazania była „Rola i znaczenie patriotyzmu w obecnych czasach”. W ten oto sposób ks. Prałat Szewczyk stał się inicjatorem powstania Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Dobrkowie.
Na spotkaniu w Szkole Podstawowej w Dobrkowie 18 października 1998 r. zostało powołane do życia PTG „Sokół” w Dobrkowie. Prezesem został wybrany druh Józef Wolański. Działalność nowego Towarzystwa została oparta na tradycjach, historii i sposobie działalności PTG „ Sokół”, które powstało w 1867 r. we Lwowie. Przez pierwsze lata Towarzystwo działało jako filia tarnowskiego gniazda sokolego. Jednak po kilku latach wspólnej działalności odłączyło się od tarnowskiego „Sokoła”, by rozpocząć samodzielną działalność. Obecnie Towarzystwo liczy 50 druhów i 2 członków honorowych.
Poczynając od roku 1998 cyklicznie organizowany jest w styczniu spotkanie opłatkowe, które gromadzi wszystkie organizacje działające przy parafii oraz jej mieszkańców. Druhowie niezwykle aktywnie włączali się w organizacje uroczystości religijnych m.in. Peregrynacje Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 2001 r., uroczystości związane z Jubileuszem 650-lecia istnienia parafii oraz inne uroczystości. Na przełomie września i października 2012 r. powstał pomnik patrona – św. Jana Pawła II. Fundatorem pomnika był ks. prałat Władysław Szewczyk. Od tego momentu druhowie troszczą się o pomnik oraz jego otoczenie.
Patriotyzm
Działalność patriotyczna to przede wszystkim udział w uroczystościach i akademiach związanych z historią Polski, a także regionu. To również organizacja i udział w spotkaniach modlitewnych przy pomniku św. Jana Pawła II w ostatnią niedzielę maja i października. 11 września 2016 r. miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii istnienia PTG „Sokół” im. św. Jana Pawła II w Dobrkowie. Z inicjatywy ks. prałata Szewczyka oraz prezesa Wolańskiego został ufundowany sztandar Towarzystwa. Fundatorami sztandaru byli: ksiądz prałat Władysław Szewczyk, ksiądz proboszcz Stanisław Jędrzejczyk, księża rodacy oraz druhowie „Sokoła” z Dobrkowa. Od tego momentu sztandar jest obecny na wszystkich uroczystościach religijnych i patriotycznych.
Patriotyzm to także pamięć o tych, którzy swoje życie poświęcili dla Ojczyzny. W tym kontekście warty przypomnienia jest 3-dniowy rowerowy wyjazd do Lwowa w 2012 r. Był to nie tylko powrót do korzeni, ale przede wszystkim chęć złożenia hołdu wszystkim bohaterom spoczywającym ma Cmentarzu Łyczakowskim. Także kilka lat później, w roku 2016 kilku druhów Towarzystwa wyruszyło do Chodla na spotkanie z działaczami organizacji Wolność i Niezawisłość z okolic Poniatowej, aby uczcić niezłomnych bojowników z Armii Krajowej. Rok wcześniej druhowie podążając na rowerach do Ostrej Bramy w Wilnie (z Akcją Katolicką Rzeszów) oddali hołd zamordowanym Polakom spoczywającym na Cmentarzu w Katyniu.
Sport
Oczkiem w głowie Sokołów jest piłka siatkowa. To właśnie w tej dyscyplinie gniazdo co roku odnosi duże sukcesy, zarówno na etapie gminnym jak i powiatowym (na XIV edycji 12 razy druhowie zostali mistrzami, a dwukrotnie zajęli II miejsce). Spore sukcesy Towarzystwo odnosi też w kolarstwie amatorskim. Na tym polu szczególnie wyróżnia się druh Tadeusz Szewczyk, który w 2013 r. ukończył zawody na III miejscu w V Etapie Wyścigu CHALLENGE MASTERS organizowanego na Słoną Górę przez PZKOL, a także III miejsce w I Mini Klasyku w swojej kategorii wiekowej. Co więcej od wielu lat druhowie z powodzeniem reprezentują barwy sokole na Tour de Pologne dla amatorów.
Należy zdecydowanie podkreślić, że działalność turystyczna łączy się ściśle ze sferą duchową i patriotyczną. Od 2007 r. Towarzystwo organizuje rowerowe pielgrzymki do największych polskich sanktuariów, ale i rajdy rowerowe do miejsc związanych z historią Polski. Kilku druhów regularnie, wraz z Akcją Katolicką Rzeszów, pielgrzymuje do Miejsc Świętych na terenie całej Europy. Nie sposób tu nie wspomnieć druha Roberta Gierałta, dla którego ukoronowaniem trudu pielgrzymiego była Rowerowa Pielgrzymka do Fatimy w Portugalii na obchody 100-lecia Objawień Fatimskich w 2017 r., czy Roberta Skiby, który w 2018 r. przez Medjugorie i San Giovani Rotundo dojechał rowerem do Monte Casino, by złożyć hołd poległym Polakom.
Mając na uwadze dotychczasowy dorobek gniazda, można mieć przekonanie, że przez następne 100 lat Boga, patriotyzmu i sportu na pewno nie zabraknie w gnieździe, czego życzymy sokolim czołem!
Źródło: Artykuł powstał na podstawie tekstu Alicji Psioda i Kazimierza Kipy „Sokół” w Dobrkowie