25 lat turniejów szachowych w Mielcu!

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Mielcu to najstarsza organizacja pozarządowa w tym mieście. Od 1995 roku w sierpniu jest organizatorem jednej z największych imprez szachowych na Podkarpaciu. Zawody mają za celu uczczenie wydarzeń sierpniowych, w wyniku których powstał NSZZ „Solidarność”.

Tegoroczne zawody przyciągnęły rekordową liczbę zawodników

XXV Solidarnościowy Turniej Szachowy „Sierpień 2019”

Rywalizację zapoczątkował „I Otwarty turniej szachowy z okazji 15. rocznicy powstania >>Solidarności<<”.Odbył się on w Mieleckim Ośrodku Kultury (obecnie SCK) w dniach 26-27 sierpnia 1995 roku. Inicjatorem i pomysłodawcą był ówczesny kierownik sekcji szachowej TG „Sokół” Józef Zaskalski. W zawodach wzięło wtedy udział 30 szachistów, w tym 18 seniorów i 12 juniorów, którzy rozgrywali wówczas partie w szachach aktywnych (30 min. dla zawodnika).

W pierwszych zawodach zwyciężył mistrz międzynarodowy Bogusław Sygulski z Tarnowa. W drugim turnieju w 1996 roku pojawił się w jego nazwie ”Sierpień”. Od tego czasu nazwa ta towarzyszy zawodom do dziś. Z biegiem lat impreza rozwijała się dynamicznie, stała się popularna w kraju oraz zagranicą (szczególnie na Ukrainie). Poziom podnosił się, a z nim pojawiali się najlepsi zawodnicy na świecie, w tym arcymistrzowie.

Wielkim wydarzeniem w historii turniejów był przyjazd do Mielca 13-letniej Ani Muzyczuk i jej 11-letniej siostry Marii. Obie zaliczały się do światowych gwiazd młodzieżowych. Ania była trzykrotną mistrzynią Europy (raz do lat 10 i dwa razy do lat 12), Maria z kolei była mistrzynią Europy do lat 10. W roku 2003 turniej „Sierpień 2003” wygrał ich trener mistrz międzynarodowy Roman Kozel. Obecnie Ania i Maria to jedne z najbardziej utalentowanych szachistek w historii. Posiadają męskie tytuły arcymistrzowskie, Ania jest mistrzynią świata do lat 20, a Maria w 2015 roku zdobyła w Soczi tytuł mistrzyni świata. Na sierpniowe turnieje przyjeżdżają znakomici utytułowani szachiści, ale zgłaszają się też znacznie od nich słabsi zawodnicy, którzy przy kojarzeniu w systemie szwajcarskim mają szczęście by zagrać nawet z arcymistrzem.

Józef Zaskalski (pierwszy z prawej), prezes TG „Sokół” w Mielcu i pomysłodawca zawodów

„Sierpień 2019”

W tym roku w sali wystawienniczej SCK w Mielcu, gdzie był rozgrywany jubileuszowy turniej szachowy „SIERPIEŃ 2019”, pojawiła się rekordowa liczba 114 zawodników z kraju i zagranicy. W ostatniej chwili organizatorzy otrzymali wiadomość, że z ważnych przyczyn w turnieju nie zagra pięciokrotny triumfator mieleckich zawodów – arcymistrz Marcin Dziuba. Z opóźnieniem również dotarło dwóch utytułowanych szachistów z Ukrainy, oczywiście z tego powodu ich szanse na ewentualne zwycięstwo znacznie zmalały. Przed pierwszą rundą pod okiem senseja Zbigniewa Magdy pokaz walki dali zawodnicy „Sokoła” trenujący w sekcji Shorin Riu karate. Uczestniczący w otwarciu działacze TG „Sokół” Joanna Rębisz, Jerzy Kazana i Fryderyk Kapinos pogratulowali wszystkim udziału w pięknej imprezie zaznaczając, że w szachy grywają zwolennicy logicznego myślenia, systematycznego rozwiązywania problemów, lubiący podejmować ryzyko i umiejący sobie z nim radzić. Podkreślali też, że młodzież grająca w szachy znacznie łatwiej radzi sobie z przedmiotami ścisłymi.

Prezes Józef Zaskalski dziękował wszystkim, którzy pomogli w organizacji turnieju i przyczynili się do jego wsparcia. Szczególne podziękowanie skierował do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie i do Urzędu Miejskiego w Mielcu oraz do indywidualnych sponsorów tej wielkiej imprezy.

Wyniki

Grupa A-Seniorzy / 60 zaw./
1. k Daniel Kopczyk LKS Sanovia Lesko 7.5 pkt.
2. k+ Jerzy Kyć Kraków 7.0
3. I+ Paweł Bartkiewicz KMKS Victoria 7.0
4. k Bartłomiej Golemia MKS Wieliczka 6.5
5. CM Mirosław Lewicki LKS GCKiP Czarna 6.5
6. I++ Bartłomiej Kucharski LKS GCKiP Czarna 6.5

Grupa B -Juniorzy /24 zaw./
1. Arkadiusz Babiarz RzKSz Rzeszów 7.5 pkt.
2. Kamil Wolak GKSz Hetman Pilzno 6.5
3. Dominik Gazda KKSz Urania Krosno 6.0

Grupa C-Juniorzy młodsi -dzieci /30 zaw./
1. Paweł Gromek UKS Tomaszów Lubelski 8.0 pkt.
2. Michał Guzik KKSz Urania Krosno 7.0
3. Dawid Futyma UKS Brzozów 7.0

Tradycyjnie w trakcie turnieju, oprócz nagród dla najlepszych zawodników TG „Sokół”, wręczono nagrody specjalne. Otrzymali je:
– Najmłodszy zawodnik – Szymon Krzyżek Gawłuszowice – 5 lat,
– Najmłodsza zawodniczka – Weronika Zmuda Mielec – 6 lat,
– Najlepsza zawodniczka – Barbara Trybowska Rudnik/Sanem,
– Najstarszy zawodnik – Jan Bobulski Ropczyce – 80 lat, dodatkowo otrzymał nagrodę Urzędu Marszałkowskiego, którą wręczyła Joanna Rębisz,
– Najlepszy niepełnosprawny – Józef Cebula Mielec.

Turniej sędziował Marian Bysiewicz sędzia FA z Rzeszowa jako sędzia główny oraz Franciszek Mielecki sędzia rundowy z Mielca. Turniej grupy „A”zgłoszony do FIDE w szachach szybkich.

Foto. Włodzimierz Gąsiewski

Zostaw komentarz

komentarzy