32. Bieg Sokoła w Bukówcu Górnym!

Przed nami kolejna, już 32. edycja Biegu Sokoła, którego organizatorem jest niezmiennie od wielu lat Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? w Bukówcu Górnym. W tym roku odbędą się również jubileuszowe 20. Mistrzostwa Polski Lekarzy w biegu na dystansie 15 km. Tegoroczny Bieg, tak jak w latach ubiegłych, odbędzie się w pierwszą niedzielę kwietnia. Zawodnicy, którzy staną na starcie biegu głównego 2 kwietnia wystartują punktualnie o godz. 11.15. Na wszystkich uczestników Biegu czekają na mecie okolicznościowe upominki.


Hasło Biegu Sokoła

W ponad 30-letniej historii Biegu w zawodach wzięli udział znani sportowcy, wśród nich polscy olimpijczycy. Dwukrotnie zawody nie odbyły się w przewidzianym terminie, ze względu na śmierć Papieża Jana Pawła II oraz Tragedię Smoleńską. Biegi od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, m.in. ze względu na perfekcyjną organizację i patriotyczną atmosferę. Zawody odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę kwietnia. W ramach biegu głównego rozgrywane są Mistrzostwa Polski Lekarzy, które w tym roku odbędą się już po raz 20.

Plakat reklamujący tegoroczny Bieg Sokoła

 

Krótka historia biegania

Pierwszy Bieg Sokoła został zorganizowany z inicjatywy działaczy bukówieckiego LZS ?Sokół?. Zawody odbyły się 14 kwietnia 1985 roku. Ich inicjatorami byli Jerzy Sowijak i Grzegorz Mierzyński. Zawodnicy biegali ulicami Bukówca Górnego. W biegu głównym na 10 km wystartowało 8 biegaczy, wtedy zwyciężył Andrzej Świętek. W kategorii kobiet na dystansie 3 km zwyciężyła Danuta Drożdżyńska. Odbył się również pierwszy bieg dla młodzieży szkolnej.

bs1I Bieg Sokoła, drugi od lewej Grzegorz Mierzyński ? pomysłodawca Biegu

Bieg Sokoła

Szósty Bieg Sokoła zorganizowano 1 kwietnia 1990 r., był to pierwszy bieg, który został zorganizowany przez reaktywowane TG ?Sokół? w Bukówcu Górnym.  Od 1991 r. bieg główny na 15 km odbywa się na trasie Bukówiec Górny ? Włoszakowice ? Grotniki ? Włoszakowice ? Bukówiec Górny. 4 kwietnia 1992 r. trasa otrzymała atest Polskiego  Związku Lekkiej Atletyki. Przy okazji 12. Biegu Sokoła zorganizowano Otwarte Mistrzostwa Województwa Leszczyńskiego. Od 13. zawodów, czyli od 1997 r., odbywają się Mistrzostwa Polski Lekarzy. W 1997 r. starterem biegów był Prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych ?Sokół? w Polsce druh Zbigniew Okorski. W drugiej połowie lat 90. w rywalizacji uczestniczyli również sportowcy niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich i sportowcy na rolkach.  XIX bieg Sokoła został w roku 2003 nagrodzony Certyfikatem ?Złoty Bieg 2003?. Obok XIX Biegu Sokoła w Bukówcu Górnym wyróżniono jeszcze 13 biegów m.in. IV Maraton Podlaski,  XXI Maraton Wrocławski.

Znani sportowcy

bs2

Sylwia Jaśkowiec, zdobywczyni 2. miejsca w biegu na 15 km (pierwsza z lewej)

21. Bieg Sokoła zbiegł się ze śmiercią Jana Pawła II, w związku z czym zawody odwołano z powodu żałoby po śmierci Wielkiego Polaka. Również 25. Bieg Sokoła został odwołany z powodu żałoby, tym razem tej związanej z Katastrofą Smoleńską. Ten drugi wyjątkowo przełożono na 3 października 2010 r. Na bieg przyjeżdżają biegacze z całej Polski jak i również obcokrajowcy. W zeszłorocznej edycji Biegu na dystansie 15 km wzięło udział 460 zawodników. W biegach uczestniczy blisko 1000 sportowców. Oprócz biegu głównego na 15 km odbywają się również  biegi młodzieżowe na 1, 2 i 5 km oraz bieg przedszkolaków.

bs3

Agnieszka Jerzyk, zdobywczyni 2. miejsce w Biegu na 15 km w kat. kobiet

Organizatorem imprezy jest TG ?Sokół? w Bukówcu Górnym oraz Gmina Włoszakowice. Imprezie towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci na plakat poświęcony biegowi. Rywalizację zawodników urozmaica kapela dudziarska i zespół gimnastyczny Sokolik. Organizatorzy mogą się również pochwalić uczestnictwem w imprezie znanych polskich sportowców, w Biegu Sokoła wystartowała m.in Sylwia Jaśkowiec ? brązowa medalistka MŚ z Justyną Kowalczyk w biegach narciarskich oraz Agnieszka Jerzyk ? uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. W tym roku odbędzie się 31. edycja Biegu. Już teraz wszystko wskazuje na to, że będzie rekordowa pod względem liczby uczestników.

Damian Małecki/Jędrek Zając

Więcej na stronach organizatora biegsokola.com

Zostaw komentarz

komentarzy