Podczas Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski juniorów, które odbyły się 20 – 21.01.2018 w Piekarach Śląskich wyłoniono najlepszych polskich szpadzistów. W zawodach wystąpiła pięcioosobowa reprezentacja PTG „Sokół” 1893 w Mielcu, która uczestnicząc we wcześniejszych zawodach Pucharów Polski Juniorów uzyskała prawo startu. Srebro dla Wojciecha Lubienieckiego!

Uczestnicy Mistrzostw Polski

Srebro dla Mielca

Zdecydowanym faworytem do medalu w turnieju indywidualnym był trzykrotny triumfator PPJ nasz zawodnik Wojciech Lubieniecki. Jak na faworyta przystało wygrał wszystkie walki grupowe, otrzymując tylko 10 trafień i rozstawił się do eliminacji bezpośredniej z nr 1. Podczas walk pucharowych Lubieniecki dwa razy spotkał się z reprezentantami mieleckiego klubu Gryf, o „16” z Ćwięką z pojedynku, którego wyszedł zwycięsko wynikiem 15 : 12 oraz o finałową „8” z Piotrem Urbanem zakończony również zwycięstwem Wojtka wynikiem 15 : 10. W ten sposób faworyt turnieju stanął przed szansą ukoronowania dobrych występów w PP. W walce o medal wyeliminował Karola Noganowicza z WKS Kolejarz Wrocław 15: 9. Wygrał również 15 : 8 walkę o finał z Marcinem Tumasem z RMKS Rybnik . W finale czekał na niego Damian Michalak , który wyeliminował 15 :13 Wojciecha Kolańczyka z Irwin Mróz Manieczki. Pojedynek na szczycie miał dramatyczny przebieg. Gliwiczanin szybko objął prowadzenie, które jeszcze w pierwszej rundzie mielczanin zneutralizował. W drugiej rundzie walka trwała trafienie za trafienie. Przy stanie 14 : 14 w starciu z bliska zapalają się obie lampy. Sędzia nie zauważa, że trafienie Michalaka jest poza zawodnikiem i anuluje oba trafienia, w tym prawidłowe Lubienieckiego. Czy ta sytuacja zdeprymowała mielczanina? Faktem jest, że kolejne trafienie zadał przeciwnik i wygrał zawody. W zawodach mężczyzn startowało 111 zawodników.

W niebieskich kurtkach zdobywca II miejsca Wojciech Lubieniecki oraz jego trener Zbigniew Żola

Dziewczyny trochę gorzej

W konkurencji kobiet Mielec reprezentowały tylko zawodniczki z PTG „Sokół 1893”. Cztery z nich wyszły z grup eliminacyjnych . Trzy z nich były zwolnione z walki o „64”. Pojedynek o udział w tej rundzie przegrała 15 :12 Aleksandra Maciejak z Natalią Rakoczy z PM Katowice. Pojedynki o „32” wygrały: Weronika Wiktor 15 :14 ze starszą i wyżej notowaną Agatą Wróblewską z WKS Kolejarz Wrocław, Klaudia Forczek 15 : 9 z Katarzyną Kirchof z UKS 46 Łodź oraz Barbara Rożniecka 15 : 7 z Emilią Gęsikowską z AZS AWF Warszawa. W pojedynkach o szesnastkę wszystkie mielczanki przegrały swoje pojedynki. Sklasyfikowane zostały: 20 – Klaudia Forczek, 22 – Barbara Rożniecka, 27 – Weronika Wiktor,74 – Aleksandra Maciejak, 107 – Anna Grabowska. Startująca w barwach AZS Wrocław eks-mielczanka wychowanka Zbigniewa Żoli Wiktoria Krakowska sklasyfikowana została na 39 miejscu. W turnieju startowało 112 zawodniczek.

Na podstawie wyników z turnieju indywidualnego do turnieju drużynowego z nr 5 zakwalifikowały się zawodniczki z Mielca. Mielczankom nie udało się obronić wysokiej 5 pozycji po porażce z zespołem UKS MDK Olimp Lubin 40 : 45 . W spotkaniu o miejsca 12 -14 wygrały z AZS AWF Warszawa 45 : 34 sklasyfikowane zostały na 9 miejscu. Mielczanki wystąpiły w składzie: Weronika Wiktor, Barbara Rożniecka, Klaudia Forczek i Aleksandra Maciejak. Wspomnieć należy ,że brązowy medal zdobył zespół AZS Wrocław z mielczanką Wiktorią Krakowską w składzie.

Największe gratulacje należą się wieloletniemu trenerowi gniazda z Mielca Zbigniewowi Żoli. Pogratulowac nalezy także wszystkim zawodnikom, których ciężka praca, która nie przynosiłaby efektów, gdyby nie była ich pasją.

Emilia Żola-Smist

 

Źródło: PTG „Sokół” 1893 Mielec

Zostaw komentarz

komentarzy