Bogate archiwum trafi do „Sokoła”!

Sokolstwo Polskie wzbogaci się o ogromne zbiory prof. dr. hab. Mariusza Gizowskiego z Gdańska, który postanowił przekazać wszystkie zgromadzone przez niego materiały związane z historią i działalnością Sokolstwa Polskiego druhowi Damianowi Małeckiemu, prezesowi TG „Sokół” w Lesznie oraz redaktorowi naczelnemu portalu wSokole.pl

Niezwykły dar

Do przekazania bogatego archiwum przez prof. Gizowskiego i jego żonę doszło 5 kwietnia 2017 r. w Poznaniu przed Collegium Minus UAM. Wśród przekazanych na ręce druha Damiana Małeckiego archiwów znajdujemy zdjęcia, publikacje, książki, odznaki, opracowania naukowe, artykuły, pamiętniki i wiele innych. Opracowanie zbiorów zajmie co najmniej dwa tygodnie.

Prof. Mariusz Gizowski (z prawej) przekazuje archiwum druhowi Damianowi Małeckiemu

Leszczyński „Sokół” najlepszy

Przekazanie dokumentów poprzedziło spotkanie w jednej z kawiarni w poznańskiej Galerii MM. W trakcie spotkania prof. Mariusz Gizowski mówił z uznaniem o działalności prezesa Damian Małeckiego oraz leszczyńskiego „Sokoła”. Wraz z żoną doszli do wniosku, że prywatne archiwum nie znajdzie lepszego nabywcy niż druhowie leszczyńskiego „Sokoła”.

Prezes „Sokoła” zdecydował się przekazać wszystkie otrzymane materiały leszczyńskiemu „Sokołowi”, który ma już pomysł na ich zagospodarowanie. O możliwości przejęcia zbiorów w „Sokole” dyskutowało się już od kilku miesięcy. Niemal natychmiast z inicjatywą zdigitalizowania dokumentów i udostępnienia ich na stronie internetowej „Sokoła” w Lesznie wyszedł druh Rafał Guciński, kierownik sekcji informacyjno-historycznej, który rozpoczął odpowiednie rozmowy z przedstawicielami jednostek samorządowych, które podejmą się digitalizacji.

Dla leszczyńskiego „Sokoła” jest to ogromne wyróżnienie. Mając na uwadze wartość przekazanych archiwów będą dążyć do tego, aby jak najszybciej trafiły one do szerokiego grona odbiorców.

Materiały z trudnością zmieściły się w samochodzie osobowym

Zostaw komentarz

komentarzy