W sobotę i niedzielę 6 i 7 października 2018 r. odbyły się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowane przez gniazda śląskie Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.
Kategoria: Gniazda w Polsce
Obchody 100-lecia Niepodległości Dzielnicy Śląskiej Związku Towarzystw Gimnastycznych ,,Sokół” w Polsce
W najbliższą sobotę i niedzielę odbędą się w Katowicach uroczystości związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, których organizatorem są gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Śląsku. W programie m.in. Turniej Piłki Nożnej Halowej im. Romana Dmowskiego, a także zawody strzeleckie i konferencja historyczna.
79. rocznica bitwy pod Brwinowem
W minioną niedzielę prezes ZTG „Sokół” w Polsce druh Damian Małecki na zaproszenie prezesa TG „Sokół” w Brwinowie druha Jana Członkowskiego uczestniczył w obchodach 79. rocznicy bitwy pod Brwinowem. Obchody zakończyła wieczorna inscenizacja bitwy.
Obóz sokoląt w Górznie [nasza relacja]
Od 2 do 12 sierpnia odbywał się obóz rekreacyjno-sportowy w malowniczej miejscowości Górzno, w którym wzięło udział 20 sokoląt z gniazda TG „Sokół” w Brodnicy.
Medal Marszałka dla Sokołów w 100-lecie Niepodległości Polski 2018!
Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski Sokoli na Pomorzu i Kujawach zostali odznaczeni Jubileuszowym Medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Działalność, sukcesy i historia Polowych Drużyn Sokoła w Polsce
Co najmniej 500 osób przeszło przez szeregi Polowych Drużyn Sokoła działający na terenie Polski. Z tego grona 22 druhów zasiliło szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, 7 zostało żołnierzami zawodowymi, 2 odbyło służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych, jeden z druhów wybrał służbę w Policji, a inny został funkcjonariuszem Służby Więziennej. W szkoleniach, kursach i zawodach strzeleckich organizowanych…
Przysięga Obrony Terytorialnej w Lesznie. Druhowie leszczyńskiego „Sokoła” wyróżnieni!
Dzisiaj o 13.00 na leszczyńskim Rynku odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Lesznie. Wśród wyróżnionych za wzorową służbę znaleźli się druhowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie, którzy wcześniej brali udział w szkoleniach prowadzonych w ramach Polowej Drużyny Sokoła. Wyróżnieni zostali druh Ziemowit Ćwikliński, który został przedstawiony po uroczystym złożeniu przysięgi na Rynku…
Odszedł Jan Ambroży, wieloletni prezes TG „Sokół” w Bukownicy
W środę 8 sierpnia 2018 r. w wieku 62 lat, zmarł w Ostrzeszowie zacny i zasłużony druh oraz przyjaciel, a także wieloletni prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Bukownicy. Pogrzeb poprzedzony Mszą Św. odbędzie się o godz. 12.00 w sobotę 11 sierpnia 2018 r.
33. Bieg Sokoła w Bukówcu Górnym!
Jeszcze tylko przez miesiąc potrwają zapisy na 33. Bieg Sokoła, którego organizatorem jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Bukówcu Górnym. Tegoroczny bieg, w odróżnieniu od lat poprzednich, odbędzie się 23 września 2018. Na wszystkich uczestników Biegu czekają na mecie okolicznościowe upominki i znakomita atmosfera. Mamy nadzieję, że po raz kolejny frekwencja dopisze i licznie zjedziecie się do…
Już jutro meta Rajdu ku Niepodległej!
Towarzystwo Gimnastyczne ”Sokół” w Katowicach zorganizowało rajd rowerowy ”Rajd ku Niepodległej”. Druhowie z Katowic zamierzają w ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Finał rajdu przewidziany jest w sobotę 14 lipca w Gdańsku. Patronat honorowy nad rajdem objęły m.in. Ministerstwo Sportu i Turystyki, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Odszedł ostatni przedwojenny prezes gniazda druh Zygmunt Śledziewski (1913-2018)
Jeszcze nie pogodziliśmy się z odejściem druha Antoniego Marcinka, a już dotarła do nas wiadomość o śmierci druha Zygmunta Śledziewskiego, ostatniego przedwojennego prezesa gniazda „Sokoła”. Druh Zygmunt Śledziewski pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mińsku Mazowieckim w latach 1938-1939. Był ostatnią znaną osobą, która przed II wojną światową pełniła tę zaszczytną funkcję.
Zmarł Antoni Marcinek (1934-2018)
W wieku 83 lat zmarł Antoni Marcinek, wieloletni działacz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Bukówcu Górnym. Należał do grono najbardziej oddanych działaczy w kraju. Wielokrotnie reprezentował gniazdo podczas obrad Rady Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Zasiadał też w Sądzie Honorowym ZTG „Sokół” w Polsce.
![Obchody 100-lecia niepodległości Polski na Górnym Śląsku [nasza relacja]](https://wsokole.pl/wp-content/uploads/2018/10/43388417_2350767961618539_7688678568708014080_o.jpg)


![Obóz sokoląt w Górznie [nasza relacja]](https://wsokole.pl/wp-content/uploads/2018/09/sokoliki-górzno.jpg)







