„Chcemy stworzyć obiekt żywy…” – rozmowa z druhem Adamem Zaleskim

Niedawno rozpoczęły się prace związane z utworzeniem Narodowego Centrum Sokolstwa w Zakopanem. Z tej okazji postanowiliśmy zapytać druha Adama Zaleskiego, wiceprezesa gniazda TG „Sokół” w Zakopanem, o ten właśnie projekt:

wsokole.pl: Jak zaczęła się Pana przygoda z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”? Skąd pomysł na wstąpienie do tej organizacji?

druh Adam Zaleski: Dość niewinnie, od wolontariatu na jednej z akcji sportowych. Przez wolontariat poznałem ludzi, którzy tam działają i zacząłem sam działać. Na początku była duża ciekawość, teraz po 10 latach jest jej jeszcze więcej.

wsokole.pl: Skąd pomysł, by powstało Narodowe Centrum Sokolstwa?

druh Adam Zaleski: Narodowe Centrum Sokolstwa to koncepcja, której realizację powierzył naszemu gniazdu Zarząd Główny Towarzystw Gimnastycznych w Polsce. W Związku mamy 58 gniazd z terenu Polski. To odrębne organizacje, które chcą działać i propagować przez to działanie, historię, ideę „Sokoła” i sport. Jak każda organizacja pozarządowa mamy swoje problemy i potrzeby, naprzeciw którym wychodzi koncepcja Narodowego Centrum Sokolstwa, miejsca wzajemnego wsparcia, wymiany wiedzy, bazy sportowej i wypoczynkowej dla Sokołów.

Dla naszego gniazda budynek Centrum to przede wszystkim spełnienie marzeń o sokolni, którą kiedyś najpierw nam odebrano, a potem zniszczono. Chcemy żeby budynek lokalnie pełnił rolę miejsca aktywności i mieszkańców, i stowarzyszeń z terenu całego powiatu, żeby był jak dawne sokolnie, miejscem do rozwoju naszych sekcji sportowych i kulturalnych.

wsokole.pl: Dlaczego, jako siedzibę Narodowego Centrum Sokolstwa, wybrano właśnie Zakopane?

druh Adam Zaleski: Zakopane ma wiele atutów. Po pierwsze „Sokół” ma tu swój majątek. Nie musimy zaczynać od nowa, kupować teren, podejmować dużych działań planistycznych. Po drugie samo miasto jest przystosowane do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, zarówno profesjonalnych treningów, jak i rekreacji. Wachlarz możliwości jest niemal nieograniczony.

Po trzecie to miasto również atrakcyjne historycznie, o pięknej przeszłości sportowej i kulturalnej, a po czwarte myślę, że nie ma organizacji sokolej czy to z Polski, czy z zagranicy, która źle by się czuła u podnóża Giewontu.

wsokole.pl: Z czego ma składać się Narodowe Centrum Sokolstwa? Co będzie się tam znajdować?

druh Adam Zaleski: Oczywiście zamierzamy korzystać z infrastruktury miasta, sam budynek przylega do stadionu miejskiego, jest koło parku z boiskami do koszykówki, tenisa ziemnego w ścisłym centrum miasta. Projekt zakłada przestrzenie sportowe, noclegowe, miejsce do jazdy na deskorolce, uprawiania ping ponga, salki kulturalnej i sportowej. W budynku znajdą się też pomieszczenia warsztatowe, biurowe, gastronomiczne i oczywiście sanitarne. W skład kompleksu Centrum wejdzie również budynek, w którym znajduje się już sala teatralno-kinowa na 360 miejsc oraz mała sala kameralna Kina Miejsce na 70 miejsc. Obie te sale są w pełni wyposażone w aparaturę kinową.

wsokole.pl: Dla kogo ten projekt jest skierowany? Kto będzie mógł z niego korzystać?

druh Adam Zaleski: Tak jak wspomniałem, chcemy stworzyć „obiekt żywy”, działający na co dzień, w którym każdy kto chce spotkać podobnych nam ludzi może ich spotkać. Podobnych nam czyli aktywnych, myślących o innych i chcących robić coś dla innych. Liczymy na duże zainteresowanie gniazd sokolich z terenu Polski. Wiemy już, że taka baza jest też bardzo istotna dla nawiązywania kontaktów z „Sokołami”, Polonią za granicą. Chcemy, żeby było to również miejsce dla mieszkańców naszego miasta i okolic. Taka przestrzeń wspierająca aktywność i rozwój, angażująca młodszych i starszych.

wsokole.pl: Na kiedy przewidziane jest uruchomienie Narodowego Centrum Sokolstwa? Jak wygląda kwestia finansowania tego projektu?

druh Adam Zaleski: Pewne działania już się zaczęły, chcemy do końca roku oddać do użytku strzelnicę. Mamy też złożone wnioski o wsparcie realizacji tego zadania w różnych miejscach. Zamierzamy też w niedługim czasie aplikować o kolejne środki.

Zostaw komentarz

komentarzy