Ćwiczenia wspólne wszystkich sokołów, czyli dwa ostatnie dni XVI Zlotu Sokolstwa w Pradze!

Pokazy ćwiczeń grupowych wypełniły dwa ostatnie dni XVI Zlotu Sokolstwa w Pradze. W ćwiczeniach wspólnych, które odbyły się 5 i 6 lipca 2018 r. na Eden Arena w Pradze, uczestniczyło w sumie 13 tys. sokołów z całego świata. Co najmniej drugie tyle zasiadło na trybunach!

Pokazy wspólne na stadionie Eden Arena

Na stadionie

Pokazy ćwiczeń wspólnych od początku istnienia „Sokoła” są punktem kulminacyjnym każdego zlotu, dlatego publiczność żywiołowo i entuzjastycznie reagowała na każdy występ. Wśród ćwiczących znaleźli się gimnastycy w każdej grupie wiekowej. Od najmłodszych, kilkuletnich dzieci, które występowały z matkami, aż po pokazy osób starszych. Pierwszego dnia pokazy rozpoczęły się o 21.00, dzięki czemu uczestniczący w pokazach widzowie mogli obserwować występy sportowców, które połączone były z efektami świetlnymi oraz muzyką współczesną. Tego rodzaju połączenie potęgowało jakość doznać jakiego świadkami byli zasiadający na trybunach widzowie oraz przedstawiciele władz Republiki Czeskiej. W trakcie występów, w których większość stanowili Czesi, ćwiczący występowali z elementami barw narodowych czeskich, w które ubrani byli występujący.

Drugi dzień pokazów zlotowych rozpoczął  się wczesnym popołudniem w piątek, w związku z czym pozbawiony był elementów związanych ze światłem. Ostatnie ćwiczenia wspólne zakończyły się około 16.30, po czym nastąpiło zamknięcie zlotu, którego dokonała Hana Moučková, prezeska „Sokoła” w Czechach.

Warto zaznaczyć, że zlot cieszył się dużym zainteresowaniem mediów, które na żywo transmitowały większość najważniejszych wydarzeń. Niejednokrotnie na trybunach zasiedli też przedstawiciele rządu czeskiego.

Pierwszy dzień ćwiczeń wspólnych odbywał się w świetle reflektorów

Zlot wszystkich sokołów

Pierwszy historyczny zlot organizacji sokolich odbył się w 1882 r. w Pradze. Od tego czasu średnio co 6 lat organizowano w Pradze podobne wydarzenie. Jednak aż do 1929 r. nie udało się zgromadzić na zlocie wszystkich istniejących organizacji sokolich. Dopiero w 1929 r. zamysł ten udało się zrealizować Związkowi Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, który przy okazji Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu zorganizował VII Zlot Sokolstwa Polskiego. Był to pierwszy zlot, na którym obecne były wszystkie istniejące organizacje sokole z całego świata.

Wypada nadmienić, że wszystkie zloty organizowane przez czeskiego „Sokoła” zostały perfekcyjnie przygotowaniem, nie inaczej było tym razem. Kolejny zlot w Pradze odbędzie się za 6 lat. Najprawdopodobniej 3 lata wcześniej spotkamy się w Rzeszowie.

(dm)

Zostaw komentarz

komentarzy