Druhna Bogumiła Maćkowiak wywodziła się z rodziny o bogatych tradycjach sokolich. Dziadek Ignacy był działaczem „Sokoła” w Westfalii i w Starym Bojanowie. Ojciec pełnił funkcję prezesa TG „Sokół”, stryjowie byli naczelnikami i podnaczelnikami.
Druhna Bogumiła Maćkowiak, całe życie związana była z Poznaniem. Z wykształcenia była matematykiem ze specjalnością informatyki. Posiadała szczególne patriotyczne wychowanie wielkopolskie, była członkiem konspiracji Sokolstwa Polskiego 1976-1989. Po 1989 r. druhna Bogumiła Maćkowiak była zasłużoną działaczką Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Poznaniu, w którym pełniła funkcję sekretarza.
Od początku włączyła się w działalność Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Szczególnie przyczyniła się jako współorganizator Światowego Zjazdu Związków Sokołów Polskich (Związek Sokołów Polskich w Ameryce – Polish Falcons of America, Związku Sokołów Polskich w Wielkiej Brytanii, Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Litwie, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Niemczech) w 9.10.1991 r. w Poznaniu. W Poznaniu organizowała wystawy dotyczące dziejów Sokolstwa. 23 lutego 1991 r. uczestniczyła w Warszawie, w rezydencji Prymasów Polski (Pałac Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19) w uroczystości wręczenia pamiątkowego dyplomu honorowego członka Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce Prymasowi Polski Józefowi Kardynałowi Glempowi z udziałem 33 sokołów. Jest na zbiorowym zdjęciu.
Bogumiła Maćkowiak była wieloletnią radną Osiedla Św. Łazarza, przedtem Osiedla Targowego. Od 2011 do marca 2019 r. była zastępcą przewodniczącej Zarządu Osiedla Św. Łazarz. Aktywnie działała jako członek koła Caritas w Parafii Michała Archanioła. Zmarła w szpitalu przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu 1.06.2019 r. wieku 73 lat. Pogrzeb odbył się 6.04.2019 r. na cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.
Odznaczona Brązową Gwiazdą Zasługi Sokoła w USA – Star Of Merit, PFA – USA (1991 r.). W 2012 r. została uhonorowana tytułem „Przyjaciela Łazarza”.
Żegnaj szlachetna Druhno R. I. P.
Andrzej Bogucki
Krótki biogram zamieszczono w książce: 125 Lat Sokolstwa Polskiego, Warszawa – Inowrocław, 7 lutego 1992 r., s. 34 oraz sokol-cinsp.blogspot.com