Flagi Czechów i Polaków. Sokoli fordońscy na uroczystościach 2 i 3 Maja 2015 r.

Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera uczestniczyło 2 i 3 maja 2015 r. w patriotycznych uroczystościach związanych z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej oraz 224. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.

Na uroczystości sokołów zaprosili: Wojewoda Kujawsko Pomorski Ewa Mes, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. Broni Edward Gruszka, Prezydent Torunia Michał Zaleski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Spotkanie sokołów fordońskich

2 maja delegacja sokołów uczestniczyła w uroczystości Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Toruniu na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej przy Bramie Św. Ducha. Po uroczystościach w Bogucicach na Tatrzańskim odbyło się spotkanie sokołów fordońskich, na którym zostały poruszone tematy dotyczące dyscypliny nauki pomocniczej historii weksylologii zajmującej się chorągwiami i symbolicznymi znakami wojskowymi, państwowymi, terytorialnymi, organizacji i grup społecznych czy wyznaniowych. Głównym tematem była flaga polska i jej powstanie oraz tradycja w krzewieniu tożsamości narodowej polskiej. Omówiono też wyobrażenia i symbolikę flag i sztandarów sokolich. Nie była sokołom obojętna flaga czeska, która też była biało czerwona.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Często sokoli czescy na swoich rycinach, fotografiach czy pocztówkach występują z flagami biało czerwonymi. Dla osób, które nie posiadają wiedzy weksyologicznej i porównują ikonografię sokolstwa polskiego i czeskiego występuje pewne zaskoczenie. Szczególnie polscy sokoli przypisują sobie wyobrażenia sokołów czeskich z flagą czy chorągwią biało czerwoną. Nic bardziej mylnego, właśnie tą istotną różnicę dla przypomnienia przedstawiono podczas spotkania sokołów fordońskich. Starczy przytoczyć krótki opis z Wikipedii: ?Tradycyjnymi barwami Czech, pochodzącymi od herbu ustanowionego w 1192 roku (w polu czerwonym wspięty lew o podwójnym srebrnym ogonie), są biel i czerwień. Ze względów historycznych flaga czeska ściśle wiąże się z flagą czechosłowacką. Czechosłowacja po 1918 roku czasowo posługiwała się biało-czerwoną flagą. Już w XV wieku znane były czerwone flagi z białym lwem, od XIX wieku posługiwano się narodowymi kolorami: czerwonym i białym (np. studenci na praskich barykadach w 1848 roku). Z powodu podobieństwa do flagi Polski oraz w związku z połączeniem w jedną państwowość Czech i Słowacji, powstała pod koniec 1918 roku komisja, która miała ustanowić nowe symbole państwa. W czerwcu 1919 roku postanowiono, że nowa flaga będzie zawierała trzy kolory: czerwony, biały i niebieski. Na łodziach pływających po Wełtawie testowano kilka propozycji nowego wzoru flagi czechosłowackiej. Na początku trójkąt sięgał tylko do jednej trzeciej. W parlamencie jednak niektórzy posłowie gorąco protestowali i proponowali inne rozwiązanie, które zawierało aż pięć pasków. Tę propozycję z kolei odrzuciła grupa artystów, która zaproponowała wydłużyć trójkąt do połowy flagi. W końcu przyjęto nową flagę 30 marca 1920 roku: biało-czerwoną z niebieskim trójkątem do połowy. [?] Po powstaniu Czechosłowacji w 1918 roku nowe państwo czasowo posługiwało się biało-czerwoną flagą z historycznymi kolorami czeskimi. Z powodu podobieństwa do kolorów narodowych Polski i Austrii oraz z powodu połączenia w jedną państwowość Czech i Słowacji z dodatkiem Rusi Podkarpackiej (Ukrainy Zakarpackiej), powstała pod koniec 1918 roku komisja, która miała ustanowić nowe symbole państwa. W czerwcu 1919 roku postanowiono, że nowa flaga będzie zawierała trzy kolory: czerwony, biały i niebieski?.

Święto Konstytucji

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3 Maja 2015 r. w 224. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r., delegacja sokołów fordońskich uczestniczyła w uroczystościach państwowych i samorządowych na Starym Rynku w Bydgoszczy. Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej Ks. Biskup Jan Tyrawa przewodniczył w Mszy Św. w intencji Ojczyzny, wygłosił pięknie przygotowaną okoliczną, głęboko przemyślaną homilię. Słowo Biskupa jak zawsze wzrusza i zmusza do refleksji. Homilia jest opublikowana na stronie Diecezji Bydgoskiej. Na zakończenie Mszy Św. zostało odśpiewane Boże Coś Polskę. Po Mszy Św. w asyście kompani honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej wciągnięto flagę narodową na maszt i odegrano hymn państwowy. Wystąpienia okolicznościowe wygłosili: wicewojewoda kujawsko-pomorski Elżbieta Rusielewicz, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z wielką przyjemnością bydgoszczanie wysłuchali koncertu dętej orkiestry wojskowej i musztry kompanii honorowej. Wielkie wrażenie wywarł pokaz husarii – polskiej jazdy w wykonaniu Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego OT PKK w Chełmnie.

Andrzej Bogucki

Zostaw komentarz

komentarzy