Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? w Perkowie powstało 6 marca 1923 r. Poświęcenie sztandaru Sokołów z Perkowa miało miejsce 24 sierpnia 1924. Po wybuchu II wojny światowej ?Sokół? został rozwiązany. Sztandar udało się zachować. Do czasów obecnych prawie nikt nie pamiętał o istnieniu takiej organizacji w Perkowie. Nie doszło też do odtworzenia ?Sokoła? po 1990 r., kiedy to reaktywowało się wiele innych gniazd sokolich w całej Polsce. Pomysł ponownego utworzenia ?Sokoła? w Perkowie zrodził się w 89. rocznicę jego powstania.
Założenie i reaktywacja
Dnia 14 lutego 2012 r. znaleziono sztandar, który przechowywany był u państwa Leśniczaków w Perkowie. Okazało się, że taki zabytek jakim jest sztandar, który należał do nieistniejącej już organizacji, musi zostać zdeponowany w urzędzie. Znalazła się grupa perkowian, którzy postanowili zachować sztandar. Warunkiem było jednak reaktywowanie Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Perkowie. Pomysł spotkał się z ogromną akceptacją mieszkańców wioski. Powołano zarząd, a do ?Sokoła? zapisało się ponad 40 osób. W tej grupie jest też wielu przedstawicieli młodszego pokolenia, co jest bardzo obiecujące na przyszłość. O dużym zaangażowaniu świadczy fakt, że wszyscy nabyli charakterystyczne czapki.
Odnaleziony sztandar „Sokoła” z Perkowa
?Co jakiś czas życie zatacza koło, pewne historie się powtarzają, a zdarzenia i uczucia wracają? Nie inaczej jest dziś, 30 czerwca. W ten słoneczny dzień mieliśmy zaszczyt być świadkami wydarzenia, które złotymi zgłoskami zostaną zapisane w dziejach Perkowa. A wszystko zaczęło się od przeczytania w „Kurierze Przemęckim” o sztandarze radomierskim oraz o tym, że to w Perkowie było jedno z najstarszych gniazd sokolich na tych terenach. Idąc tym tropem Adam Skorupinski znalazł w internecie ?Orędownik na Powiat Wolsztyński? z dnia 29 sierpnia 1924 r. W artykule opisane zostało poświęcenie sztandaru Sokołów z Perkowa w dniu 24 sierpnia 1924 r. Piękne słowa w tym podniosłym wydarzeniu przekazał wówczas zebranym ks. probobszcz Zalewski: ?Sztandar to symbol zgody i jedności, pod tym sztandarem pracujcie zgodnie, jednomyślnie w jednym kierunku, ku służeniu Bogu i Ojczyźnie?. I tak wszystko się zaczęło, bo skoro sztandar był w Perkowie, musiał on być po dzień dzisiejszy.
Intensywne poszukiwania owego sztandaru rozpoczął Adam Skorupiński, a wspomagał go w tym Janusz Kokornaczyk. Po entuzjastysznym i pełnym zapału początku poszukiwań przyszły chwile zwątpienia, ale jak wiadomo cierpliwość jest gorzka, ale ma słodkie owoce. Tym owocem była uroczystość przekazania przedwojennego Sztandaru ?Sokoła? z 30 czerwca 2012 r. I tak po wędrówkach od domu do domu ku uciesze wszystkich w to zaangażowanych ? Sztandar został znaleziony 14 lutego 2012 r. w domu państwa Leśniczaków.
90. rocznica powstania Towarzystwa
Reaktywowane w 2012 roku Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? w Perkowie w 2013 r. obchodziło jubileusz 90-lecia istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 29 czerwca br. w Perkowie i rozpoczęły się dość niecodziennie, gdyż od wspólnej fotografii przy przedwojennym budynku perkowskiej szkoły.
Wspólne zdjęcie członków TG ?Sokół? w Perkowie miało wymiar symboliczny, gdyż to w tym miejscu przed wojną spotykali się członkowie perkowskiego Towarzystwa i tu wykonana została ich pierwsza fotografia. Po 90 latach historia zatoczyła koło. Zebrani przy szkole zaproszeni goście wysłuchali krótkiej deklamacji patriotycznej w wykonaniu uczniów z Perkowa, a delegacje organizacji biorących udział w uroczystości złożyły hołd poległym w walce o wolność mieszkańcom Perkowa przy tutejszym pomniku.
Następnie poczty sztandarowe, członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Perkowie oraz zaproszeni goście (w tym 5 gniazd TG „Sokół”), prowadzeni w korowodzie przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą, przeszli i przejechali ulicami Perkowa wzbudzając spore zainteresowanie mieszkańców. W pochodzie nie zabrakło również grupy ułanów na koniach. Jak powiedział Adam Skorupiński, prezes TG ?Sokół? Perkowo, zorganizowany przemarsz miał również znaczenie symboliczne, gdyż prowadził do domu rodziny Olbińskich, których przodek ? Jan Olbiński, był założycielem Towarzystwa w Perkowie. Pochód zakończył się na placu przy sali wiejskiej, gdzie z licznym udziałem mieszkańców wsi, odbyła się msza święta.
Uroczysty pochód ulicami Perkowa
Po nabożeństwie podczas części oficjalnej uroczystości gratulacje jubileuszu i prężnej działalności na ręce prezesa perkowskiego ?Sokoła? złożyli zaproszeni goście, m.in. Ryszard Kurp ? Starosta Powiatu Wolsztyńskiego oraz Dorota Gorzelniak ? Wójt Gminy Przemęt. Po części oficjalnej zaproszeni goście i mieszkańcy obejrzeli program artystyczny przygotowany przez dzieci z przedszkola w Perkowie oraz przemęckiej szkoły, który wzbudził spory aplauz. Spotkanie było także okazją do wysłuchania krótkiego koncertu przemęckiej orkiestry dętej. Muzyka sprawiła, iż oficjalne uroczystości niepostrzeżenie przekształciły się w miłe wspólne spotkanie mieszkańców Perkowa. Podczas wspólnego świętowania były także atrakcje dla dzieci, na starsi mogli spróbować swoich sił w turnieju strzeleckim. Jubileuszowe obchody 90-lecia Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Perkowie zakończyła wspólna zabawa.
Galeria z 90-lecia „Sokoła” w Perkowie
Działalność i plany na przyszłość
„Sokół” w Perkowie rozwija się pod czujnym okiem prezesa gniazda druha Adama Skorupińskiego – jednego z głównych inicjatorów wznowienia działalności. Pomimo tego, że Towarzystwo powstało niespełna 2 lata temu, to prowadzi bardzo aktywną działalność. Utrzymuje kontakty z sąsiednimi gniazdami ze Zbąszynia, Leszna i Bukówca Górnego. W tym roku Sokoli perkowscy po raz pierwszy uczestniczyli w XIV Międzynarodowych Mistrzostwach Polski „Sokoła” w tenisie stołowym, planują także wziąć udział w uroczystościach rocznicowych w Sanoku, które odbędą się 6-7 czerwca 2014 r.
Źródło: