Historia sekcji siatkówki w brwinowskim „Sokole”

Historia brwinowskiej drużyny sięga przełomu XX i XXI wieku, kiedy ksiądz Grzegorz Fabiński zorganizował drużynę na parafiadę – zawody sportowe, w których rywalizują przedstawiciele różnych parafii.

Drużyna istnieje od blisko 20 lat

Trudne początki

W turnieju drużyna wzięła udział trzy lata z rzędu, jednak po każdych zawodach zawsze pozostawał niedosyt. Co roku wynik był lepszy, ale nigdy nie udało się zająć miejsca na podium (w ostatniej edycji, w której braliśmy udział zajęliśmy 4. miejsce). Wiedzieliśmy, że jest w nas potencjał, ale potrzebne były regularne treningi- wspomina po latach druh Rafał Nastarowicz. Tak powstała drużyna „Zapaleni siatkarze”.

(…) jeden z nas, pojechał na turniej piłkarski w Grodzisku Mazowieckiego jako kibic i zauważył, że jest nabór drużyn do ligi siatkarskiej, a gdzie się ogrywać jak nie w lidze? – dodaje druh Rafał.

Obecnie w sekcji siatkowej gra około 20 osób

Pod skrzydłami „Sokoła”

W Brwinowie funkcjonuje Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, przy którym działa sekcja siatkówki. To właśnie do tej sekcji zapisali się wszyscy uczestnicy parafiad. Największą trudnością dla rodzącej się drużyny było opłacenie wpisowego do ligi, jednak wtedy z pomocą przyszedł brwinowski „Sokół”, który opłacił wpisowe w zamian za występowanie pod jego szyldem. Zebrana z parafiady drużyna (z małymi wzmocnieniami), dołączyła wkrótce do „Sokoła”, dzięki czemu powstała działająca do dziś sekcja siatkarska przy TG „Sokół” w Brwinowie. Trzon drużyny tworzyli wówczas Rafał Nastarowicz (gra w „Sokole” do dziś), Michał Słowiński, Bartek Kaczyński oraz Marcin Lewandowski. W kolejnych latach zespół przechodził różne metamorfozy, do drużyny dołączali zawodnicy z Milanówka, Grodziska i Pruszkowa. Zespół balansował na granicy 1 i 2 ligi GALS.

Pierwszy większy sukces przyszedł w 2010 r., kiedy drużyna została Mistrzem Polski Towarzystw Gimnastycznych “Sokół” w siatkówce. Jest to jedno z największych osiągnięć drużyny.

Kryzys i powrót

Niestety w 2012 r. zespół przestał istnieć, zawodnicy przeszli do różnych okolicznych drużyn, przestali grać, zmusiła ich do tego sytuacja rodzinna lub wyprowadzka z Brwinowa. Jednak już w 2015 r. kierownikiem sekcji został druh Mirosław Bładziński, który za cel postawił sobie przywrócić dawny blask drużynie. Na początku drużyna „Sokoła” z Brwinowa uczestniczyła w okolicznych turniejach będąc “chłopcem do bicia”. Jednak mimo słabych wyników „Sokół” cieszył się grą, a z meczu na mecz, z turnieju na turniej poziom gry podnosił się. W 2017 r. „Sokół” ponownie zagościł w GALSie zaczynając od najniższego poziomu rozgrywek. Już w pierwszym sezonie udało się jednak zająć 2. miejsce w lidze, które premiowało awansem do 3 ligi GALS! Po kolejnych wzmocnieniach w 2018 r. drużyna awansowała (po wielu latach przerwy) do 2 ligi GALS już pod kierownictwem Konrada Słowińskiego.

Po latach udało się wrócić do 2 ligi

Finanse

Drużyna jest finansowana przez Urząd Gminy Brwinów, dzięki czemu zawodnicy mogą trenować i brać udział w zawodach. W Brwinowie znajdują się także dwie hale sportowe, na których drużyna może trenować. Nie jest to jednak jedyna aktywność sekcji i samych zawodników, którzy poza grą w GALSie starają się również aktywizować mieszkańców Brwinowa.

Aktywni dla mieszkańców

Próbujemy ich wyrwać z domów, sprzed telewizorów. Organizujemy wyjazdy na mecz Plusligi na warszawski Torwar, gdzie spotykamy najlepszych siatkarzy jak chociażby Zbigniewa Bartmana – zdobywcę Ligi Światowej, czy trenera naszych mistrzów świata z 2014 roku – Stefana Antigę – mówi druh Rafał.

Logo sekcji

W 2017 r. na zaproszenie druhów Brwinów odwiedził mistrz świata i jeden z najlepszych siatkarzy ostatniej dekady – Paweł Zagumny. W trakcie spotkania zaprezentowana została sekcja siatkarska, którą mieszkańcy Gminy mogli zobaczyć w meczu towarzyskim. Dla kibiców siatkówki przygotowana także atrakcyjne nagrody, które można było wygrać w konkursach siatkarskich np. bilety na mecze w Warszawie i szaliki stołecznej drużyny.

Na końcu chcemy podziękować prezesowi Janowi Członkowskiemu za możliwość, którą dał nam 20 lat temu, trenowania pod egidą „Sokoła” – kończy druh Rafał.

Foto.: TG „Sokół” Brwinów – sekcja siatkarska

Zostaw komentarz

komentarzy