II Mistrzostwa Polski Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Nordic Walking [relacja]

Jednym z ostatnim akcentów  2022 roku  dla zawodników Nornic Walking  spod znaku „Sokoła” był start w  II Mistrzostwach Polski Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Nordic Walking, które zorganizowane zostały 19 listopada 2022 roku w lasach w okolicy mieleckiego osiedla Łuże i miejscowości Przyłęk pod Mielcem.

Uczestnicy zawodów

Rywalizacja  odbyła się w ramach imprezy biegowej „LoveLas” zorganizowanej przez stowarzyszenie „Zabiegani” Mielec. Trasa liczyła 10,5 km długości i poprowadzona była pięknymi, ale wymagającymi leśnymi drogami  i ścieżkami. Organizatorem Mistrzostw była Amatorska Sekcja Nordic Walking działająca przy mieleckim PTG „Sokół 1893”.

Mistrzostwa,  których pomysłodawcą i głównym organizatorem jest szef sekcji druh Jerzy Piotr Krakowski z mieleckiego „Sokoła”, okazały się bardzo udaną imprezą.  Na starcie marszu stanęło sześćdziesiąt sześć osób, z czego trzydzieści sześć walczyło o miejsca i punkty w klasyfikacji Mistrzostw „Sokoła”. Nikomu nie przeszkadzała minusowa temperatura, a bielący się miejscami śnieg dodawał tylko uroku leśnemu krajobrazowi. Nad prawidłowym i zgodnym z przepisami  przebiegiem rywalizacji czuwali uprawnieni sędziowie na czele z Andrzejem Tylutkim z Tarnobrzega.

W porównaniu z ubiegłorocznymi zawodami zwiększyła się ilość uczestników i w tegorocznych Mistrzostwach reprezentowanych było już osiem gniazd sokolich. Druhny i druhowie rywalizowali  indywidualnie w trzech kategoriach wiekowych, a także zdobywali punkty do klasyfikacji drużynowej.

Klasyfikację drużynową wygrała ekipa z PTG „Sokół 1893” Mielec, dzięki czemu obroniła tytuł wywalczony w 2021 roku. Najszybszą sokolicą II Mistrzostw Polski TG „Sokół” okazała się Erwina Wilusz (czas 1:13:17) z Rymanowa, jedna z najlepszych w Polsce specjalistek od Nordic Walking, reprezentantka kraju, zdobywczymi tytułów na mistrzostwach świata, Europy oraz Polski. Natomiast najszybszym sokołem okazał się, zgodnie z przewidywaniem, jej kolega klubowy druh Marek Sokołowski, który także ma na swym koncie liczne zwycięstwa w zawodach rangi mistrzostw Polski i Europy.

Laureaci zmagań sokolich

Ceremonia zakończenia Mistrzostw odbyła się w Mielcu w budynku Sokolni. W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników zawodnicy mogli zjeść ciepły posiłek, wypić kawę, herbatę i skosztować domowych wypieków cukierniczych. Po odśpiewaniu hymnu „Sokoła” nastąpiło wręczenie medali i statuetek. Najlepszych dekorowali prezes druh Zbigniew Bochenek i wiceprezeska druhna Emilia Żola.

Warto dodać, że aby Mistrzostwa miały godną oprawę nieodzowna była pomoc takich podmiotów i osób jak  Firma NIKMET, Józef Kardyś – Grawerstwo, prezesi Zbigniew Bochenek i Jerzy Krakowski z  PTG „Sokół 1893” Mielec, Państwowy Dom Dziecka w Skopaniu oraz Andrzej Tylutki.

Mamy nadzieję, że w 2023 roku uda się zorganizować kolejne Mistrzostwa TG „Sokół”, a brać „Sokoła” jeszcze liczniej będzie reprezentować swe gniazda podczas zawodów. Poniżej przedstawiamy zwycięzców w kategoriach wiekowych i drużyn.

druh Jerzy Piotr Krakowski

II Mistrzostwa Polski Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Nordic Walking
Mielec – Przyłęk  – 19.11.2022

Dystans : 10,5 km

Medaliści – kategorie wiekowe

DRUHNY

Young Masters

1. Erwina  Wilusz – PTG Sokół Rymanów

2. Magdalena  Madej – PTG Sokół 1893 Mielec

3. Sylwia  Cisowska – TG Sokół Rzeszów

Masters

1. Joanna Posikata – PTG Sokół 1893 Mielec

2. Monika  Olechowska – PTG Sokół 1893 Mielec

3. Aneta  Giełbaga – TG Sokół Dębica

Old Masters

1. Krystyna Styga – TG Sokół Rzeszów

2. Dorota Słobodzian – PTG Sokół – Świat Pracy Tarnów

3. Cecylia  Kwolek – PTG Sokół – Świat Pracy  Tarnów

DRUHOWIE

Young Masters

1.  Tomasz Domaradzki – TG Sokół Dębica

2.  Jarosław Ziomek – PTG Sokół – Świat Pracy Tarnów

3.  Artur  Stańczyk  –  PTG Sokół – Świat Pracy  Tarnów

Masters

1. Marek Sokołowski – PTG Sokół Rymanów

2. Jerzy Piotr Krakowski – PTG Sokół 1893 Mielec

3. Andrzej Tomczyk – TG Sokół Zakopane

Old Masters

1. Marek  Pasierb –  PTG Sokół 1893  Mielec

2. Jerzy Skwirut – PTG Sokół Rymanów

3. Czarnota  Andrzej  –  PTG Sokół  Łańcut

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA GNIAZD

1. PTG „Sokół” 1893 Mielec                   84 pkt.

2. PTG „Sokół” Rymanów                       79 pkt.

3. PTG „Sokół – Świat Pracy” Tarnów    54 pkt.

4. TG „Sokół” Rzeszów                           43 pkt.

5. PTG „Sokół”  Łańcut                          34 pkt.

6. TG „Sokół”  Dębica                            33 pkt.

7. TG „Sokół” Zakopane                          23 pkt.

8. TG „Sokół” Pilzno                                 5 pkt.

Zostaw komentarz

komentarzy