II Rajd Górski Sokolstwa Polskiego za nami!

Organizatorami tegorocznego II Rajdu Górskiego Sokolstwa Polskiego były gniazda PTG „Sokół 1893” z Mielca oraz PTG „Sokół” Gminy Czernichów. Druhowie z czernichowskiego „Sokoła” mogli czuć się gospodarzami imprezy, gdyż większość tras wiodła po terenie ich gminy w Beskidzie Małym.

gcUczestnicy rajdu

Dzień pierwszy

W piątek, pierwszego dnia rajdu uczestnicy dotarli do Międzybrodzia o różnych porach, co nie przeszkodziło zdecydowanej większości uczestników rajdu wybrać się zgodnie z planem w rejon góry Żar, znanej z położonego na szczycie sztucznego zbiornika wodnego, lądowiska paralotniarzy oraz kolejki szynowej wiodącej na jej szczyt.

Na samym szczycie

W sobotę liczna grupa druhów udała się własnymi autami do miejscowości Lipowa-Ostre, by stamtąd wejść na Skrzyczne, najwyższą górę Beskidu Śląskiego. Po dotarciu na szczyt uczestnicy odpoczywali w znajdującym się tam schronisku, a następnie dotarli do miejsca wyjścia szlakiem widokowym wiodącym przez Malinowską Skałę. Wieczorem wszyscy uczestnicy rajdu mieli okazję by jeszcze raz tego dnia się spotkać. Okazją była biesiada przy ognisku, wspaniale przygotowanym przez druhów z Sokoła Czernichów.

logo MielecLogo II Rajdu Sokolstwa Polskiego

Na niedzielę zaplanowano nieco krótszą trasę, która rozpoczynała się w Międzybrodziu Bialskim i prowadziła do schroniska na Magurce Wilkowickiej. Po drodze uczestnicy weszli na Czupel – najwyższy szczyt Beskidu Małego oraz mieli okazję, by wcisnąć się do jaskini Wietrzna Dziura, na co jednak zdecydowało się tylko kilka osób. Oprócz uczestników rajdu z urokami okolic Międzybrodzia zapoznawała się uczestnicząca w rajdzie trzyosobowa ekipa turystów na rowerach górskich. Przez dwa dni pokonali kilkadziesiąt kilometrów tras w okolicy Magurki Wilkowickiej i Żaru.

gc1Druhowie podczas

Zgodnie z planem

Zgodnie z założeniami w imprezie wzięło udział około 40 osób, a rozpiętość wieku uczestników w rajdzie była ogromna. Najmłodszy uczestnik (Igor) miał niespełna 3 lata, a najstarsza druhna Ludwika Ledwoń lat prawie osiemdziesiąt. Wiek jednak nie przeszkadzał we wspólnym wędrowaniu i spędzaniu czasu na łonie natury. W wędrówkach pomagała piękna pogoda, która przez cały czas towarzyszyła wszystkim na szlaku.

Trasy tegorocznego rajdu zaplanował jego pomysłodawca i główny organizator druh Jerzy Krakowski z Mielca, natomiast sprawy kwatermistrzowskie i logistyczne zabezpieczył druh Bartłomiej Strzelichowski z Międzybrodzia. Organizatorzy i uczestnicy Rajdu Górskiego Polskiego Sokolstwa już myślą o jego trzeciej edycji. Tym bardziej, że w nadchodzącym 2017 roku świętować będziemy 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Rajd ten z pewnością zostanie wpisany na listę ogólnopolskich akcji organizowanych przez nasze Sokolstwo dla upamiętnienia tego jubileuszu.

Jerzy Piotr Krakowski

Foto.  Bartłomiej Strzelichowski PTG „Sokół” w Gminie Czernichów

Zostaw komentarz

komentarzy