Jubileusz 130. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Krakowie!

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Krakowie zostało założone w 1885 r. i odegrało wybitną rolę w rozwoju ruchu sokolego. Krakowski ?Sokół? jest jednocześnie jedną z najstarszych organizacji patriotycznych i sportowych w Polsce. Od miesięcy trwają przygotowania obchodów 130-lecia działalności, które odbędą się 10 października 2015 r. Patronat nad uroczystościami objęli m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Rektor AGH Tadeusz Słomka.

Przemarsz oddzia+é+-w konnych
Zlot Grunwaldzki z okazji 500. rocznicy zwycięstwa. Po lewej widoczne planty krakowskie, Kraków 1910 r.

130. rocznica powstania

?Sokół? krakowski zdecydowanie wyróżniał się swoją działalnością na tle innych stowarzyszeń. Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? w Krakowie powstało w 1885 r. pod wpływem ?Sokoła? lwowskiego i czeskiego. Podczas zebrania założycielskiego, które odbyło się 17 maja 1885 do Towarzystwa przystąpiło aż 250 osób, w tym dr Henryk Jordan oraz wielu innych, wybitnych przedstawicieli miasta.

Początkowo ?Sokół? krakowski miał trudności, jak wiele innych gniazd, ze znalezieniem miejsca do ćwiczeń, dlatego przez pierwsze kilka miesięcy ćwiczenia odbywały się w bezpłatnie udostępnionym ogrodzie. Wkrótce ?Sokół? krakowski uruchomił, podobnie jak we Lwowie, kursy dla uczniów szkół ludowych. Gniazdo szybko się rozwijało. Już w 1886 r. przy Towarzystwie powstał chór prowadzony przez Walentego Deca, a w 1887 r. sekcja szermierki. W 1892 r. powstał oddział wioślarski, który zbudował własną przystań na Wiśle, a ulubionym zajęciem wioślarzy było pływanie do Bielan i do Tyńca. W roku następnym powstał oddział konny kierowany przez Ferdynanda Walza, który korzystał z ujeżdżalni koło klasztoru Kapucynów. Sokoli konni pochodzący z tego oddziału współtworzyli szwadrony w II Brygadzie Legionów, utworzyli także typowo sokoli szwadron Dunin-Wąsowicza, który swoją sławę zawdzięcza słynnej szarży pod Rokitną. W 1895 r. powstała sekcja kolarstwa. Udało się także zażegnać problemy lokalowe, dzięki bezpłatnie przekazanej przez radę miasta działce przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego. Prace budowlane przebiegały bardzo sprawnie, dzięki czemu budynek został uroczyście oddany do użytku już 18 listopada 1889 r.

Obecnie w Krakowie działają 2 gniazda „Sokoła”. Jedno z siedzibą w budynku sokolni przy ulicy Piłsudskiego, drugie przy Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

SONY DSC

Budynek „Sokoła” krakowskiego

Obchody

Krakowski ?Sokół? jest organizacją, która w znacznym stopniu pomogła Polakom w walce o niepodległość. Z „Sokoła” wyłoniło się Harcerstwo Polskie. Dzisiaj jednym z zadań organizacji jest kształtowanie charakteru młodych ludzi. Dzielnica Małopolska Związku Towarzystw Gimnastycznych ?Sokół? w Polsce kontynuuje tradycje wyrażone hasłami: ?Bóg, Honor, Ojczyzna? i ?w zdrowym ciele, zdrowy duch?, poprzez prowadzenie działalności wychowawczej i kulturalno-oświatowej, oraz intensywnie rozwija aktywność fizyczną studentów prowadząc zajęcia i obozy sportowe.

Dzielnica Małopolska Związku Towarzystw Gimnastycznych ?Sokół? w Polsce zaprasza na obchody 130-lecia istnienia Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Krakowie, które odbędą się 10 października 2015.

W programie:

9:00 I Bieg Sokoła – otwarcie Biegu przez Pana Prezydenta Miasta prof. Jacka Majchrowskiego.Bieg przełajowy na Krakowskich Błoniach na dystansie ok 4 km.

11:00 Msza Święta – Uroczysta Msza Święta w Kościele p.w. Świętego Szczepana w Krakowie (ul. Henryka Sienkiewicza 19)

11:50 Główna uroczystość – Przejazd do budynku B-8 Akademii Górniczo-Hutniczej.

Rozpoczęcie uroczystości

Przywitanie gości przez Prezesa Dzielnicy Małopolskiej Związku Towarzystw Gimnastycznych Sokół w Polsce – dh Marcina Jasińskiego

Wykład prof. dr hab. Stanisława Zaborniaka pt. Prekursorskie działania TG „Sokół” w rozwoju kultury fizycznej na ziemiach polskich w latach 1867-1914

Wystąpienie Prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych Sokół w Polsce dh Antoniego Beliny-Brzozowskiego

Wręczenie odznaczeń

Wręczenie nagród z biegu

Występ zespołu pieśni i tańca

Podziękowania i zamknięcie obchodów

Poczęstunek

kraków (2)

Patronat honorowy

Obchody odbędą się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Rektora AGH Tadeusza Słomki, Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, Kardynała Stanisława Dziwisza oraz Komitetu Honorowego w składzie:

Anna Siwik
Prorektor ds. Studenckich AGH w krakowie
Jerzy Lis
Dziekan WIMiC AGH
Antoni Cieśla
Dziekan WEAIiB AGH
Antoni Kalukiewicz
Dziekan WIMiR AGH
Antoni Tajduś
AGH w Krakowie
Antoni Belina-Brzozowski
Prezez ZTG Sokół w Polsce
Andrzej Bogucki
Centrum Informacji Naukowej Sokolstwa Polskiego
Stanisław Marduła
Prezez TG Sokół w Zokomanem
Maria Sapor
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” AGH
Tadeusz Lachowicz
AGH w Krakowie
Zbigniew Lipiński
„Myśl Polska”
Leszek Garstka
Probosz Parafii p.w. Św. Szczepana w Krakowie
Andrzej Waksmański
Ksiądz w Parafii p.w. Św. Sczepana w Krakowie
Grzegorz Przebinda
Rektor PWSZ w Krośnie
Marcin Biborski
Uniwersytet Jagieloński
Maciej Woźniak
AZS AGH w Krakowie

 

Źródło: www.130latsokola.pl/zdjęcie sokolni krakowskiej: inlovewithcracow.blogspot.com

 

Zostaw komentarz

komentarzy