Krótka historia Biegu Sokoła w Bukówcu Górnym

W tym roku już po raz 30. odbędzie się Bieg Sokoła organizowany przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Bukówcu Górnym. W 30-letniej historii Biegu w zawodach uczestniczyli polscy olimpijczycy i znani sportowcy. Dwukrotnie zawody nie odbyły się w zapowiadanym terminie, ze względu na śmierć papieża Jana Pawła II oraz Tragedię Smoleńską. Biegi od lat cieszą się dużą popularnością ze względu na perfekcyjną organizację i patriotyczną atmosferę. Zawody odbywają się zawsze na początku kwietnia.

LZS „Sokół”

Pierwszy Bieg Sokoła został zorganizowany z inicjatywy działaczy bukówieckiego LZS ?Sokół?. Zawody odbyły się 14 kwietnia 1985 roku. Ich inicjatorami byli Jerzy Sowijak i Grzegorz Mierzyński. Zawodnicy biegali ulicami Bukówca Górnego. W biegu głównym na 10 km wystartowało 8 biegaczy, wtedy zwyciężył Andrzej Świętek. W kategorii kobiet na dystansie 3 km zwyciężyła Danuta Drożdżyńska. Odbył się również pierwszy bieg dla młodzieży szkolnej.

bs11. Bieg Sokoła

Czas na TG „Sokół”

Szósty Bieg Sokoła zorganizowano 1 kwietnia 1990 r.,  był to pierwszy bieg, który został zorganizowany przez reaktywowane TG ?Sokół? w Bukówcu Górnym.  Od 1991 r. bieg główny na 15 km odbywa się na trasie Bukówiec Górny ? Włoszakowice ? Grotniki ? Włoszakowice ? Bukówiec Górny. 4 kwietnia 1992 r. trasa otrzymała atest Polskiego  Związku Lekkiej Atletyki. Przy okazji 12. Biegu Sokoła zorganizowano Otwarte Mistrzostwa Województwa Leszczyńskiego.  Od 13. zawodów, czyli od 1997 r., odbywają się Mistrzostwa Polski Lekarzy. W 1997 r. starterem biegów był Prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce druh Zbigniew Okorski. W drugiej połowie lat 90. w rywalizacji uczestniczyli również sportowcy niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich i sportowcy na rolkach.  XIX bieg Sokoła został w roku 2003 nagrodzony Certyfikatem ?Złoty Bieg 2003?. Obok XIX Biegu Sokoła w Bukówcu Górnym wyróżniono jeszcze 13 biegów m.in. IV Maraton Podlaski,  XXI Maraton Wrocławski.

bs2

Sylwia Jaśkowiec, zdobywczyni 2. miejsca (pierwsza z lewej)

21. Bieg Sokoła zbiegł się ze śmiercią Jana Pawła II, w związku z czym zawody odwołano z powodu żałoby po śmierci Wielkiego Polaka. Również 25. Bieg Sokoła został odwołany z powodu żałoby, tym razem tej związanej z Katastrofą Smoleńską. Ten drugi wyjątkowo przełożono na 3 października 2010 r. Na bieg przyjeżdżają biegacze z całej Polski jak i również obcokrajowcy. W zeszłorocznej edycji Biegu na dystansie 15 km wzięło udział 460 zawodników. W biegach uczestniczy blisko 1000 sportowców. Oprócz biegu głównego na 15 km odbywają się również  biegi młodzieżowe na 1, 2 i 5 km oraz bieg przedszkolaków. Organizatorem imprezy jest niezmiennie od lat TG „Sokół” w Bukówcu Górnym oraz Gmina Włoszakowice. Imprezie towarzyszy konkurs plastyczny dla dzieci na plakat poświęcony biegowi. Rywalizację zawodników urozmaica kapela dudziarska i zespół gimnastyczny Sokolik.  Organizatorzy mogą się również pochwalić uczestnictwem w imprezie znanych polskich sportowców, w Biegu Sokoła wystartowała m.in Sylwia Jaśkowiec ? brązowa medalistka MŚ z Justyną Kowalczyk w biegach narciarskich oraz Agnieszka Jerzyk ? uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r. W tym roku odbędzie się 30. edycja Biegu. Już teraz wszystko na to wskazuje, że będzie rekordowa pod względem liczby uczestników.

Jędrek Zając

bs3

Agnieszka Jerzyk, 2. miejsce na podium

Zostaw komentarz

komentarzy