Krótki wywiad z prezesem TG „Sokół” w Perkowie druhem Adamem Skorupińskim

Rozmawiamy z prezesem Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Perkowie druhem Adamem Skorupińskim. Jak to się stało, że ?Sokół? zawitał do Perkowa?

Druh Adam Skorupiński: Wszystko zaczęło się od artykułu znalezionego w Kurierze Przemęckim o tym, że w Perkowie istniało gniazdo ?Sokoła?, a skoro było gniazda to musiał być i sztandar. W ten sposób, razem z Januszem Kokornarczykiem rozpoczęliśmy poszukiwania sztandaru. Potem udało się znaleźć w internecie artykuł w ?Orędowniku na Powiat Wolsztyński?, w którym była wzmianka o poświęceniu sztandaru Sokołów z Perkowa przez ks. Zalewskiego w kościele św. Jana Chrzciciela w 1924 r.

Co się stało ze sztandarem?

Druh Adam Skorupiński: Po długich poszukiwaniach, chodząc od domu do domu, w końcu udało nam się dowiedzieć, że sztandar jest przechowywany u Pani Leśniczak, która niestety niedawno zmarła. W ten sposób udało się go odzyskać. Kilka miesięcy po tym wydarzeniu,  dokładnie 30 czerwca 2012 r. zorganizowaliśmy uroczystość przekazania sztandaru w kościele, w której wziął udział przedwojenny członek ?Sokoła? w Perkowie druh Stanisław Kulus.

Czym ?Sokół? zajmuje się dziś?

Druh Adam Skorupiński: Organizujemy wiele imprez integracyjnych i sportowych, bierzemy udział w pogrzebach członków, m.in. p. Leśniczak, która sztandar przechowała, ale przede wszystkim bierzemy udział w obchodach świąt państwowych. Staramy się propagować sport, w tym celu zorganizowaliśmy paintball i spływ kajakowy oraz patriotyzm. Bierzemy także udział w imprezach organizowanych przez inne Towarzystwa, m.in. ?Sokoła? z Leszna, który zorganizował pokaz filmu w kinie. Niedawno uczestniczyliśmy w rajdzie rowerowym.

Jakie plany na przyszłość?

Druh Adam Skorupiński: Dużym wydarzeniem logistycznym i organizacyjnym była dla nas uroczystość 90. rocznicy ?Sokoła? w Perkowie, która odbyła się 29 czerwca tego roku. W jej organizacje zaangażowani byli wszyscy członkowie, dlatego kolejne działania na pewno nie będą tak widowiskowe, ale nie zamierzamy rezygnować i na pewno będziemy działać dalej.

Dziękuję za rozmowę, Czołem!

Druh Adam Skorupiński: Czołem!

Rozmawiał Damian Małecki

Drugi z prawej druh Adam Skorupiński, pierwszy z lewej druh Stanisław Kulus

Przypominamy film z reaktywacji TG „Sokół” w Perkowie

Zostaw komentarz

komentarzy