Majowe Peregrynacje Sokołów Fordońskich

Maj od niepamiętnych czasów poświęcony jest czci Matki Bożej. W okresie kwitnienia również „Sokół” zwraca się do Matki Jezusowej. Dzień 18 maja to także dzień urodzin Świętego Jana Pawła II, o którego związkach z „Sokołem” pisaliśmy niejednokrotnie na łamach naszego portalu. Korzystając z okazji sokoli bydgoscy uczestniczyli w majowej peregrynacji.

bnb1Delegacja „Sokoła” fordońskiego

Na majowe peregrynacje 18 maja 2016 r. do Skępego, Chełmonia i Torunia, udała się sekcja Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera wraz z Konfraternią Sierpecką w Bydgoszczy w składzie: dh Andrzej Bogucki, dh Bogdan Filipski, dh Paweł Bogdan Gąsiorowski. Pierwszym etapem było Skępe na Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie na zaproszenie o. Bernardynów uczestniczono w Sympozjum Naukowym ?TOTA PULCHRA? 520. Rocznica Przywiezienia Figury Matki Bożej Brzemiennej ? Pani Skępskiej z Poznania do Skępego 1496 ? 2016?.

bbprezes gniazda bydgoskiego dh Andrzej Bogucki w towarzystwie ojców

Zrealizowany został program: Eucharystia, Sympozjum w kościele ? działy: Historia, Teologia, Sztuka, Muzyka, Nauki Przyrodnicze. W refektarzu klasztoru o. Bernardyni poczęstowali uczestników smacznym posiłkiem. Całością kierował o. Dobromił Maria Godzik OFM, Gwardian klasztoru Kustosz Sanktuarium N.M.P. Skępskiej Proboszcz Parafii Zwiastowania N.M.P. Następnym sanktuarium maryjnym był kościół św. Bartłomieja, w miejscowości Chełmonie na Ziemi Chełmińskiej, pochodzi z wieku XIV. Sokołów przyjął ks. Zdzisław Szauer.  Trzecim etapem peregrynacji był Toruń i  uczestnictwo w uroczystościach konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Były to wielkie narodowe uroczystości, które zgromadziły tysiące Polaków. Twórca tej przepięknej Świątyni o. Tadeusz Rydzyk CSsR wszystkim przybyłym serdecznie podziękował.

(alb)

Zostaw komentarz

komentarzy