Miasto jest z was dumne! – „Gość Niedzielny” o obchodach 120. rocznicy powstania TG „Sokół” w Zakopanem

Wspólna modlitwa, gry miejskie i gala jubileuszowa złożyły się na obchody 120-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem.

Druh Stanisław Marduła wraz z Anną Karpiel-Semberecką dziękują wszystkim gościom za wspólne świętowanie – W przepiękny sposób pokazujecie, że człowiekowi religijnemu potrzebna też hartu ducha, którego nabiera, również dbając o swoją tężyznę fizyczną. Ciało i duch muszą być zawsze jednością – mówił ks. Bogusław Filipiak, proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem podczas Mszy św. odprawionej 18 października z okazji 120-lecia Towarzystwa Sportowego „Sokół”. Liturgii przewodniczył ks. infułat Stanisław Olszówka. Przypomniał też słowa Jana Pawła II, które w 2000 r. wypowiedział do sportowców zgromadzonych na jednym z rzymskich stadionów. Papież wspominał wtedy o tym, że rywalizacja sportowa uczy lojalności, wytrwałości, współzawodnictwa.

SZ

Po Mszy św. dalsza część uroczystości odbyła się w kinie „Sokół” w Zakopanem, które jest siedzibą towarzystwa. Ogłoszone zostały tam wyniki gry miejskiej z udziałem uczniów zakopiańskich szkół. Członkowie towarzystwa przygotowali miłą niespodziankę dla gości, którzy mogli zobaczyć ciekawy film pokazujący historię organizacji i to, czym się dzisiaj zajmuje.

Za nami, przez te 120 lat, wiele pięknych wydarzeń. Jesteśmy z was dumni, z waszej obecności w mieście. Uczestniczycie w uroczystościach patriotycznych, angażujecie się w wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży. Serdecznie wam za to dziękuję – mówił do osób należących do „Sokoła” burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Ogłosił on też decyzję magistratu, który przekazał towarzystwu budynek w centrum miasta, obok kina „Sokół”. Budynek, w którym siedzibę miała straż pożarna, trzeba wyremontować, by mogło w nim powstać centrum kulturalne i gimnastyczne. W ostatnim czasie dzięki staraniom samorządu została wyremontowana sala kinowa.

SZ1

Oficjalną część uroczystości zakończyły życzenia złożone towarzystwu przez przybyłych gości – m.in. posła Andrzeja Gut-Mostowego, prezesa Związku Podhalan, wicestarostę Andrzeja Skupienia oraz Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” z Krakowa. Towarzystwo organizuje od kilku lat „Biegowy weekend”, któremu patronuje „Gość Niedzielny”. Prowadzi też sekcje nauki latania na paralotni czy speleologiczną, której członkowie odkrywają nieznane dotąd jaskinie wokół miasta.

GALERIA Z UROCZYSTOŚCI

 

Źródło: JAN GŁĄBIŃSKI /FOTO GOŚĆ

Zostaw komentarz

komentarzy