W związku z powtarzającymi się pytaniami o mundury i naszywki pora na wyjaśnienia. Działalność w tym zakresie wymaga pewnego ujednolicenia.
Przepisy MON
Wzorujemy się na normach Wojska Polskiego, korzystamy z mundurów wz. 2010, więc musimy stosować się do uregulowań prawnych. Podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz.U.poz. 354).
Rozporządzenie precyzuje kto i co może nosić oraz jak. W ramach tego rozporządzenia prawo do noszenia mundurów posiadają wszystkie organizacje i stowarzyszenia posiadające umowę o współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Jednak prawo wylegitymowania takiej osoby posiada Żandarmeria Wojskowa, w związku z czym nakłada to na druha obowiązek posiadania przy sobie ważnej legitymacji gniazda. Umowę taką podpisał Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, dzięki czemu uprawnieni do noszenia munduru są wszyscy członkowie gniazd będących członkami ZTG „Sokół” w Polsce.
Odznaczenia i oznaczenia
Na zasadach regulaminu mundurowego WP wolno używać odznaczeń, do których druhowie posiadają stosowne uprawnienia. Warto również zerknąć do regulaminu musztry Sił Zbrojnych RP, szczególnie w sytuacji, gdy PDS biorą udział w uroczystościach lub w ramach wystawionych przez gniazda pocztów sztandarowych. Rozmieszczenie emblematów na mundurze wz. 2010 powinno wyglądać jak na załączonym powyżej zdjęciu. Rozporządzenie to przewiduje, że wielkość naszywki, m.in. „Polowa Drużyna Sokoła” to wymiary 12×5 cm. Przepisu nie stosuje się do umundurowania innego wzoru lub kamuflażu. Element wyróżnika państwa najlepiej zastąpić flagą w innych wymiarach w stosunku do obowiązujących w Siłach Zbrojnych lub flagą „gaszoną”.
Istotne również jest przestrzeganie pewnego regulaminu mundurowego – nakrycia głowy w pomieszczeniach mają tylko członkowie pocztów sztandarowych i wart honorowych. W każdym innym przypadku w pomieszczeniach występujemy bez nakrycia głowy.
Artykuł pierwotnie ukazał się w 2019 r. Autorem był ówczesny komendant główny PDS M. Kasperski.