Nadzwyczajny Zjazd Sokolstwa Polskiego w Częstochowie!

W dniach 29-30 września 2017 r. w Częstochowie dojdzie do Nadzwyczajnego Zjazdu Sokolstwa Polskiego. Zjazd delegatów sokolich będzie miał miejsce w trakcie Pielgrzymki Sokolstwa Polskiego na Jasną Górę, która jest organizowana w związku ze 150. rocznicą powstania pierwszego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie. Wielu działaczy sokolich liczy na to, że tegoroczny zjazd okaże się przełomowym dla całego ruchu, inni liczą na to, że wreszcie uda się powołać jedną ogólnopolską organizację związkową, która będzie mogła z powodzeniem reprezentować Sokolstwo Polskie w kraju i za granicą. Cieszy fakt, że swój udział w Nadzwyczajnym Zjeździe już zapowiedziały władze Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, które na ten sam dzień zaplanowały zjazd sprawozdawczo-wyborczy, wychodząc tym samym na przeciw oczekiwaniom wielu gniazd i działaczy sokolich. 

Nadzwyczajny Zjazd

Pierwsze spotkanie delegatów sokolich odbędzie się 29 września o godz. 21.00. W trakcie tego spotkania omówione zostaną wszelkie propozycje, zasady funkcjonowania oraz kwestie formalne związane z Nadzwyczajnym Zjazdem, który odbędzie się w dniu następnym. Drugiego dnia, 30 września od 9.00 do 13.00 w Sali Różańcowej odbędzie się Nadzwyczajny Zjazd Sokolstwa Polskiego. Udział w Zjeździe już zapowiedziały władze Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, które na ten sam dzień zaplanowały zjazd sprawozdawczo-wyborczy. Władze ZTG „Sokół” oddają się do dyspozycji delegatów sokolich, stawiając na pełną współpracę ze wszystkimi, którzy tego dnia przyjadą do Częstochowy. Jest to drugi taki zjazd, po ubiegłorocznej pielgrzymce, w którym udział wezmą przedstawiciele gniazd sokolich z całego kraju. Udziału w Zjeździe i Pielgrzymce nie potwierdziły jeszcze władze drugiego związku z siedzibą w Krakowie.

Pielgrzymka

Głównym organizatorem Pielgrzymki jest ks. Marcin Kostka. Pielgrzymka Sokolstwa na Jasną Górę odbędzie się 29-30 września 2017 r. w związku z jubileuszem 150-lecia „Sokoła”. Przyjazd druhów przewidywany jest na 29 września wieczorem 18.00, o 19.00 tego samego dnia Kapelan Sokolstwa ks. Kostka poprowadzi drogę krzyżową na murach Jasnej Góry. Następnego dnia o 14.00 ks. Marcin Kostka odprawi Mszę Święta w intencji Sokolstwa Polskiego. Zakończenie przewidywane jest na 15.30.

Damian Małecki

ZTG „Sokół” – informacja dot. zjazdu

Zostaw komentarz

komentarzy