O Korfantym, Dmowskim i Powstaniu Wielkopolskim już dziś w Lublinie!

Obchody 75. rocznicy śmierci Wojciecha Korfantego i Romana Dmowskiego oraz 95. rocznica Powstania Wielkopolskiego

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lublinie, w imieniu Społecznego Komitetu Obchodów 75. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego i Wojciecha Korfantego, 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, ma zaszczyt zaprosić na okolicznościową uroczystość, która odbędzie się 2 stycznia 2014 r. w Lublinie. Zapraszamy do udziału w tym ważnym wydarzeniu, a przedstawicieli szkół i organizacji biorących udział w mszy św. prosimy o przybycie z pocztami sztandarowymi. Warto dodać, że Wojciech Korfanty, Roman Dmowski oraz Ignacy Paderewski, który może uchodzić za symbol Powstania Wielkopolskiego, należeli do TG „Sokół”. Korfanty był działaczem na Śląsku (m.in. zreorganizował gniazdo w Katowicach). Dmowski był druhem we Lwowie i Poznaniu, a Ignacy Jan Paderewski był członkiem honorowym Związku Sokołów Polskich w Ameryce.

korfnaty dmowski i paderewski

PROGRAM OBCHODÓW

Lublin, czwartek, 2 stycznia 2014 r.

16.30

złożenie kwiatów pod tablicą Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, ul. Gospodarcza 7.

17.00

konferencja w Trybunale Koronnym:

? przedstawienie trzech scenek z działalności Romana Dmowskiego w wykonaniu młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie;

? prof. Mieczysław Ryba ? ?Roman Dmowski a religia?;

? prof. Jarosław Rabiński ? ?Wojciech Korfanty działacz Narodowej i Chrześcijańskiej Demokracji?;

? prof. Jacek Gołębiowski ? ?Sukces Powstania Wielkopolskiego?;

? dyskusja.

19.00

Msza św. za Ojczyznę i za duszę śp. Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Powstańców Wielkopolskich, z udziałem pocztów sztandarowych, w Archikatedrze Lubelskiej.

W organizację uroczystości włączył się szereg organizacji i stowarzyszeń:

Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej ?Vade Mecum?, Akcja Katolicka Archidiecezji Lubelskiej, Fundacja Instytut im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, Fundacja Niepodległości, Grupa Inicjatyw Narodowych Patriana, Instytut Edukacji Narodowej, Klub Inteligencji Katolickiej w Lublinie, Klub Pamięć i Naród, Liga Polskich Rodzin, Młodzież Wszechpolska, NZS UMCS, Obóz Narodowo Radykalny, Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Prawica Rzeczypospolitej, Przymierze Ludowo-Narodowe, Solidarna Polska, Solidarni 2010, Stronnictwo ?Piast?, Stowarzyszenie Narodowe im. Romana Dmowskiego, Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny i Szkoły, Stowarzyszenie ?Wspólnota Świdnicka?, Środowisko Żołnierzy AK i WiN ?Zaporczycy?, Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? w Lublinie, Unia Polityki Realnej, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Źródło:

tgsokol.lublin.pl

Zostaw komentarz

komentarzy