O „Sokole” w Polskim Radio 24!

W audycji „Rodzina od Kuchni” rozmowa o Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”, jego roli w rozbudzaniu świadomości narodowej jeszcze pod zaborami, odrodzeniu „Sokoła” po upadku komunizmu i działalności Towarzystwa wspierającego tradycję, rodzinę i patriotyzm. O tych wszystkich kwestiach opowiedział Zbigniew Okorski, honorowy prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”.

W ubiegłym roku obchodzono 150-lecie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Jak przyznał Zbigniew Okorski, już od samego początku swego istnienia odgrywało ono istotną rolę stając się jedną z istotniejszych organizacji, które brały udział w procesie unaradawiania mieszkańców Rzeczypospolitej.

„Sokół” to także najstarsze polskie towarzystwo sportowe. Jego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim i powstania wielu klubów sportowych. Organizację tworzyły bardzo często całe rodziny o nastawieniu patriotycznym. Nie zabrakło również rozmowy o rodzinie Okorskich i jej losach w dziejach Rzeczypospolitej.

Audycję „Rodzina od Kuchni” prowadził Marcin Bąk. Audycji można wysłuchać pod poniższym linkiem.

Źródło: Polskie Radio 24

 

Zostaw komentarz

komentarzy