O TG „Sokół” w Malezji!

Druh dr Grzegorz Bielec reprezentował Uniwersytet Rzeszowski oraz gniazdo rzeszowskiego „Sokoła” podczas XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowego Towarzystwa Sztuk Walki i Sportów Walki (IMACSSS) oraz V Światowego Kongres Naukowego Sztuk Walki i Kultury (GSMACC), które odbyły się w Putrajaya w Malezji w dniach 14-16 października 2024 r.

Uczestnicy międzynarodowej konferencji w Malezji

Organizatorami Konferencji były: Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Sztuk Walki i Sportów Walki, Stowarzyszenie Seni Gayung Fatani w Malezji oraz Wydział Nauk Sportowych i Rekreacji Uniwersytetu Technologicznego MARA w Shah Alam w Selangor w Malezji, a także Uniwersytet Edukacyjny Sultan Idris, Uniwersytet Stanowy w Padang, ANS Diversified Sdn. Bhd. i Yayasan Digital Malezja.

Publikacja dra Bielca pt. „Historical connections between martial arts and gymnastics on Polish territory (1867 – 1914)” dotyczyła początków sztuk walki w TG “Sokół”. Sztuki walki z przyborami obronnymi (lance, kosy na sztorc, szable itp.) były charakterystycznym dla sokolstwa polskiego elementem ćwiczeń wolnych – wspólnych. Masowe ćwiczenia wspólne (setki sokołów ćwiczących na boisku synchronicznie do muzyki) upowszechniły się w „Sokole” za sprawą Zlotów Sokolstwa Polskego oraz podczas udziału sokolstwa polskiego w zlotach czeskich, zyskując miano „polskiego systemu gimnastycznego”. Ćwiczenia te nawiązywały do chlubnych tradycji wojskowych narodu polskiego, który z szablą, lancą czy kosą walczył o swoją niepodległość. Powszechność i masowość tychże ćwiczeń, budowały – zarówno wśród ćwiczących jak i zgromadzonych na zlotach widzów – poczucie wartości, jedności i tożsamości narodowej, cech tak szczególnie potrzebnych w trudnych czasach niewoli.

Wystąpienie jednego z uczestników konferencji

Tematem wiodącym wspólnej konferencji była: „ Jedność w różnorodności: przyszłość sportów walki i sztuk walki na świecie poprzez różnorodność kulturową, postęp naukowy i profesjonalizm w zarządzaniu ”. Referaty zaprezentowane podczas konferencji zostaną opublikowane w czasopismach naukowych indeksowanych: Google Scholar, Malaysian Citation Centre (MyCite), Web of Science / Scopus.

Zostaw komentarz

komentarzy