Obchody 100-lecia niepodległości Polski na Górnym Śląsku [nasza relacja]

W sobotę i niedzielę 6 i 7 października 2018 r. odbyły się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowane przez gniazda śląskie Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.

Wspólne zdjęcie na zakończenie konferencji

Niepodległa

Powodem zorganizowania uroczystości była 100. rocznica ogłoszenia przez Radę Regencyjną niepodległość Polski. Obchody zainaugurował sobotni turniej piłki halowej im. Romana Dmowskiego, w którym zwycięstwo odniosła drużyna gospodarzy – I ,,Sokół” Katowice, kolejne miejsca zajęły II Poczta Polska WER Zabrze oraz III Ruch Narodowy. Po turnieju w godzinach wieczornych w Harcówce na terenie Parku Śląskiego odbyło się ognisko integracyjne. Następnego dnia rano, ku uciesze dzieci, Katowicka Sokola Sekcja Konna zorganizowała pokaz jazdy oraz akrobatyki na koniu. Z przejażdżki koniem mogły skorzystać dzieci i dorośli. O 12.30 w Kaplicy FSSPX pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Chorzowie odbyła się Msza Święta Trydencka w intencji ojczyzny.

Pokaz jazdy konnej

Ostre strzelanie

W tym samym czasie w pobliżu Stadionu Śląskiego odbywały się zawody biegowe „Silesia Maraton”, w którym zadebiutował należący do knurowskiego „Sokoła” druh Maciej​ Ostrowski (na dystansie 42 km 195 m). Następnym punktem programu był turniej strzelecki, który zorganizowano na pobliskiej strzelnicy. Rywalizowano w strzelaniu z broni krótkiej. Na podium znaleźli się: I druh Marcin Kłonica (reprezentant „Sokoła” Knurów), II  Krzysztof (Ruch Narodowy), III druhna Dominika​ Hawryluk (również „Sokół” Knurów).

Moment wręczenia pucharu przedstawicielowi zwycięskiej drużyny w turnieju piłki nożnej halowej

Po zawodach nastąpiła przerwa na tradycyjny śląski obiad (rolada z kluskami i kapustą) w towarzystwie władz Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. O 16.00 rozpoczęła się konferencja historyczna zatytułowana „Drogi do Niepodległości”. Konferencja kończąca obchody odnosiła się do sposobów i dążeń Polaków ze Śląska do niepodległości oraz współczesnej działalności „Sokoła”. Prelekcje wygłosili reprezentanci Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce druh prezes Damian​ Małecki oraz druh komendant Marek Kasperski. Wśród prelegentów znalazł się również redaktor Wojciech Kempa, historyk i publicysta.

Akcentem kończącym obchody było oficjalne ogłoszenie powstania nowego gniazda – Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Knurów, którego prezesem został druh Dawid Hawryluk.

Dawid Hawryluk

Zostaw komentarz

komentarzy