Udział sokolich delegacji w uroczystościach 100. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej nie powinien dziwić. W końcu członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz podległych im drużyn skautowych stanowili dużą część I Kompanii Kadrowej i powstałych na jej bazie Legionów Polskich. Wydaje się, że także udział Oddziałów Konnych Sokoła w Legionach Polskich miał swoje ogromne znaczenie, ponieważ w momencie wybuchu wojny były to jedne z nielicznych przeszkolonych i wyekwipowanych oddziałów tego typu.
Z Sokolni na Wawel
W Krakowie uroczystości upamiętniające stulecie Czynu Niepodległościowego odbyły się 5 i 6 sierpnia 2014 r. We wtorek 5 sierpnia uroczystości rozpoczęły się zbiórką pod Sokolnią krakowską, po czym udano się pod pomnik Józefa Piłsudskiego. W dalszej kolejności przemaszerowano na Rynek krakowski, gdzie znajduje się tablica poświęcona Tadeuszowi Kościuszce – patronowi Sokolstwa Polskiego. Następnie delegacje gniazd „Sokoła” przeszły do Królewskiej Katedry na Wawelu, gdzie uroczystą Mszą św. odprawił kard. Stanisław Dziwisz z biskupami i kapelanami. W nabożeństwie uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski. Sokoli ze sztandarami zajęli miejsca przy barokowym ołtarzu z relikwiami św. Stanisława.
?Legiony Polskie 1914-1918?
Drugi dzień krakowskich obchodów rozpoczął się od otwarcia wystawy ?Legiony Polskie 1914-1918?, którą przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej i czynu niepodległościowego. Ekspozycję uroczyście otworzył prezydent Bronisław Komorowski.
Czapka Sokoła Konnego w Muzeum Narodowym w Krakowie
Uwadze członków sokolich Towarzystw nie uszła czapka krakowskiego Sokoła Konnego z 1914 r., używana w II pułku ułanów. Pierwsi Sokoli konni szkolili się w oddziale utworzonym w 1893 r. przez Ferdynanda Walza. Sokoli pochodzący z tego oddziału współtworzyli szwadrony w II Brygadzie Legionów, utworzyli także typowo sokoli szwadron Dunin-Wąsowicza, który swoją sławę zawdzięcza słynnej szarży pod Rokitną. Natomiast na Oleandry 2 sierpnia 1914 r. przybył Oddział Konny ?Sokoła? III z Lwowa pod dowództwem Marcelego Śniadowskiego. Był to jedyny oddział w pełni umundurowany (pomijając fakt, że zarekwirowano konie), który stawił się na polecenie Piłsudskiego. Warto nadmienić, że skauci służący pod Piłsudskim wchodzili formalnie w skład „Sokoła” do 1914 r., któremu podlegali za sprawą wspólnego naczelnika, którym był dobrze znany środowisku harcerskiemu dr Ksawery Fiszer.
W uroczystościach w Krakowie brało udział wiele gniazd sokolich z Krakowa, Gminy Czernichów, Mielca, Pilzna, Rymanowa, Wadowic i Sanoka. Tym samym druhowie przypomnieli o historycznym wkładzie Sokolstwa w utworzenie Legionów Polskich, co jest tym bardziej ważne, że dzisiaj niewielu o tym pamięta.
Źródło:
www.sokolsanok.pl/wkrakowie2014cd.wordpress.com
Damian Małecki