Od „Sokoła” do Straży Obywatelskich, czyli o „Sokole” w Zagłębiu Dąbrowskim!

16 lipca 2023 r. w Fabryce Pełnej Życia, jako impreza towarzysząca Dąbrowskiemu Jarmarkowi Staroci organizowanemu przez Muzeum Miejskie Sztygarka, odbyło się przygotowane przez Ogólnopolskie Forum Organizacji Pozarządowych spotkanie „Szukamy ich historii: Od Sokoła do straży obywatelskich”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Inna historia Dąbrowy Górniczej – Z perspektywy (lotu) Sokoła” współfinansowanego przez Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” to jedna z najstarszych organizacji. Jednak w historii Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia Dąbrowskiego pełniła rolę szczególną. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zagłębiu Dąbrowskim było w latach 1905-1914 jednym z najprężniejszych okręgów sokolich w Królestwie [Polskim – przyp. red.], a swoją aktywnością oddziaływało na „Sokoła” w Galicji. W Dąbrowie mieszkał i działał wiceprezes związkowego „Sokoła” i prezes okręgu w Zagłębiu Kazimierz Srokowski.

W roku 1914 jej członkowie w większości nie zasilili powstających Legionów [Polskich – przyp. red.] (inaczej niż „Sokół” w Galicji), lecz stworzyli Straże Obywatelskie. Jak w historii Wojska Polskiego uznaje się rolę Legionów, tak Straże Obywatelskie i Komitety Obywatelskie wpisują się w historię powstania polskiej policji i… polskiego samorządu.

W lipcu 2023 roku mija 109. rocznica powstania Straży Obywatelskich w Zagłębiu. To ważna data także w historii organizacji, która udowodniła, że przy braku władzy państwowej i samorządowej potrafi oddolnie zorganizować lokalne życie społeczne i gospodarcze. Była to więc okazja nad pochyleniem się nad początkami „Sokoła” w Dąbrowie. Nie jest to historia dostatecznie poznana, a odkrywanie zapomnianych wydarzeń i ludzi jest ciekawym sposobem nie tylko na spędzanie wolnego czasu (jak stwierdził na spotkaniu Arkadiusz Rybak z Muzeum Miejskiego „Sztygarka” – jest to zajęcie detektywistyczne), ale i odkrywania lokalnej historii oraz… tradycji organizacji społecznych.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Urzędu Miasta, Muzeum Miejskiego Sztygarka, Fabryki Pełnej Życia, Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej w ramach projektu realizowanego przez Ogólnopolską Federacje Organizacji Pozarządowych.

Źródło i foto: ofop.eu

Zostaw komentarz

komentarzy