Odeszła najstarsza sokolica w Polsce 104-letnia druhna Maria Marciniak z Leszna

W wieku 104 lat, 10 miesięcy i 4 dni zmarła druhna Maria Marciniak, najstarsza członkini leszczyńskiego gniazda TG „Sokół”. Druhna Maria była równocześnie najstarszą znaną druhną TG „Sokół” w Polsce.

Druhna Maria Marciniak (pierwsza od prawej) w otoczeniu rodziny. Drugi od prawej druh Zygmunt Sołtysik. Od lewej Wanda Wojciechowski i Lucyna Kowalska

Druhna Maria Kowalska urodziła się dnia 5 marca 1917 roku w niewielkiej miejscowości Jabłonna, położonej koło podleszczyńskiej Rydzyny. W czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej wyszła za mąż za Mieczysława Marciniaka, jednego z założycieli leszczyńskiej mleczarni. Para zamieszkała przy ulicy Grodzkiej w Lesznie. Większość swojego życia druhna Maria spędziła w Lesznie.

Do leszczyńskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” należała jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Jak już wspomniano, większość swojego życia spędziła w Lesznie. W połowie lat osiemdziesiątych XX wieku przeprowadziła się do swojej córki do Poznania.

Druhna Maria pomimo swojego sędziwego wieku była niezwykle życzliwą i optymistyczną osobą, która z przyjemnością dzieliła się wspomnieniami dotyczącymi Leszna i działalności lokalnego sokolego gniazda. Do końca życia zachowała energię i jasność umysłu. Decyzją TG „Sokół” w Lesznie z dnia 1 lipca 2021 druhna Maria Marciniak otrzymała tytuł członka honorowego leszczyńskiego TG „Sokół”.

Msza święta żałobna i uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 15 stycznia o godzinie 9.30 w Kościele Opatrzności Bożej na poznańskim Piątkowie.

Niech na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

Zostaw komentarz

komentarzy