Okolicznościowa wystawa na 150-lecie „Sokoła”!

Wyjątkową ekspozycję przygotowano specjalnie z myślą o zbliżającej się 150. rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół?. Wystawa przypomni dzieje Sokolstwa Polskiego oraz sylwetki znanych leszczynian, którzy działali w „Sokole”. Ma to tym większe znaczenie, że leszczyński „Sokół” zabiega dla swoich działaczy o nazwę ronda oraz imię szkoły. Wystawę uzupełniać będzie kolekcja pamiątek sokolich ze zbiorów Andrzeja Kotlarskiego, którą będzie można oglądać od 17.30- do 19.30.

Wystawa

W najbliższy poniedziałek 30 stycznia 2017 r. w podziemiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie o godz. 18.00 odbędzie się otwarcie wystaw, który składa się z trzech części:

– 150-lecie powstania Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół?
– „Słodki i kwaśny”. Bracia Jan i Józef Góreccy (18.00 prelekcja Damiana Szymczaka)
– Dr Mieczysław Opatrny (18:30 prelekcja Grażyny Opatrny- Janusz)

150 lat „Sokoła”

Pierwsza część wystawy prezentuje bogaty opis historii oraz kolekcję fotografii pionierskiej organizacji wychowania fizycznego i sportu w Polsce, najstarszego polskiego towarzystwo gimnastycznego , którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego. „Sokół” działał aktywnie w okresie zaborów po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów po II wojnie światowej i zakazany w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pierwsze gniazda reaktywowanego „Sokoła” zaczęły powstawać dopiero po upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku w III Rzeczypospolitej.

 

„Słodki i kwaśny”

Bracia Jan i Józef Góreccy, czyli historia najbardziej popularnych leszczyńskich przedsiębiorców okresu przedwojennego w Lesznie, założycieli fabryki octu, członków wielu zasłużonych organizacji polskich m.in. TG ?Sokół?.

Dr Mieczysław Opatrny

Plansze przedstawiają opis historii wybitnego leszczyńskiego adwokata, a także żołnierza, kawalera Krzyża Walecznych- rozstrzelanego podczas publicznej egzekucji przeprowadzonej w ramach Operacji Tannenberg pod murem więzienia w Lesznie. Całość wzbogacona o zdjęcia oraz dokumenty, które pochodzą z prywatnych zbiorów córki doktora- Grażyny Opatrny ? Janusz.

Gabriela Majchrzak

 

 

Źródło: mbpleszno.pl

Zostaw komentarz

komentarzy