Podsumowanie szkoleń proobronnych i strzeleckich w Lesznie!

W miniony czwartek, 10 listopada br. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lesznie im. Mieczysława Opatrnego po raz trzeci i ostatni zorganizowało nieodpłatne szkolenia strzeleckie na strzelnicy miejskiej w Lesznie (pl. Kościuszki). Szkolenia realizowane były w ramach projektu Sokoli dla mieszkańców Leszna, który uzyskał wsparcie finansowe Rady Miejskiej Leszna.

Szkolenia odbyły się w 3 terminach: 7 września (dla upamiętnienia wypadku wojsk polskich na Wschowę 2 września 1939 r.), 15 października (dla uczczenia zamordowanych 21 października 1939 r. członków „Sokoła”) oraz 10 listopada (dla upamiętnienia 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości).

Na szkolenia składały się zajęcia teoretyczne, ćwiczenia z podstaw obsługi broni, pierwszej pomocy i elementów ratownictwa pola walki, a także zajęcia strzeleckie, które przeprowadzili instruktorzy Ligi Obrony Kraju w Lesznie, z którą leszczyński „Sokół” współpracuje od lat. W gronie członków LOKu znalazła się Radna Rady Miasta Leszna Lidia Baksalary, który pomagała w obsłudze strzelających. Ogółem w strzelaniach udział wzięło 145 osób, w tym harcerze leszczyńskiego hufca ZHP oraz zwykli mieszkańcy Leszna.

Zajęcia z pierwszej pomocy i elementów ratownictwa prowadził Bogusław Burmistrzak, który przed trzema laty ukończył kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Co więcej, tego samego dnia zdał państwowy egzamin i uzyskał tytuł ratownika. To najwyższy stopień wyszkolenia w zakresie ratownictwa w polskim systemie, dostępny dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego. Swoje umiejętności i wiedzę będzie chciał przekazać w trakcie szkoleń, które przygotowujemy. Nad przebiegiem zajęć czuwała druha Halina Cichocka-Nowak, sekretarz TG „Sokół” w Lesznie oraz Piotr Andrzejewski, prezes LOK w Lesznie.

(dm)

Zostaw komentarz

komentarzy