Poświęcenie pomnika w Grybowie – zaproszenie

W niedzielę 8 sierpnia 2021 roku w Grybowie (woj. małopolskie, powiat nowosądecki) odbędzie się uroczyste poświęcenie pomnika Bohaterów Ziemi Grybowskiej. Pomnik ten został odrestaurowany z inicjatytwy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół – Świat Pracy” oddział miejsko-gminny w Grybowie oraz małopolskiego oddziału Stowarzyszenia Odra-Niemen przy wsparciu lokalnych sponsorów.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:00, kiedy to zostanie odprawiona uroczysta msza święta w znajdującej się w sąsiedztwie pomnika Kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Podchełmiu. Następnie dojdzie do poświęcenia odrestaurowanego pomnika. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również wystawa fotograficzna, ukazująca dzieje pomnika Bohaterów Ziemi Grybowskiej, a także wystawa historyczna. Pojawią się również członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Kaplica na Podchełmiu została zbudowana w roku 1934 roku przez rodzeństwo księży – Ignacego i Bernardyna Dziedziaków. Pół wieku później, w 1984 roku w sąsiedztwie kaplicy ustawiono pomnik, na którym widnieje napis: „Bohaterom Ziemi Grybowskiej 1939-1945, żołnierzom września, pomordowanym w więzieniach, miejscach straceń i obozach, kurierom ,partyzantom AK i BCh, żołnierzom Wojska Polskiego, poległym w kraju i na obczyźnie – Rodacy„.

W wyniku prac naprawione zostały m.in. schody prowadzące do postumentu, a także położona została nowa kostka brukowa. Dodatkowo wieńczący pomnik orzeł doczekał się korony.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

Zostaw komentarz

komentarzy