Powstają nowe gniazda w Nakle, Radomsku, Mariance i Puławach!

W 2019 r. ruch sokoli nie zwalnia! Wiemy już, że tylko kilka kroków dzieli nas od powstania gniazd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Nakle, Radomsku, Mariance i Puławach. Obecnie we wszystkich tych miejscowościach trwają działania związane z rejestracją i organizacją, jednak prawdopodobnie już wkrótce zainaugurują one swoją działalność.

Najbardziej znany symbol „Sokoła” to także najczęściej używane logo wśród gniazd

Nakło

W Nakle nad Notecią (Kujawsko-Pomorskie) gniazdo powstaje z inicjatywy Mariusza Gratkowskiego, Jacka Gratkowskiego i Krzysztofa Popczyńskiego. To najbardziej zaawansowana pod kątem przygotowań grupa druhów, która już może pochwalić się udziałem w kilku uroczystościach oraz wydarzeniach. Gniazdo najbardziej zainteresowane jest działalnością proobronną (istnieją plany utworzenia Polowej Drużyny Sokoła) oraz historyczną, w tym propagowaniem historii Powstania Wielkopolskiego i udziału w nim członków „Sokoła” (ukazała się już pierwsza publikacja na ten temat).

Radomsko

Na czele organizowanego gniazda w Radomsku (Łódzkie) stoi druh Robert Kaczyński. Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku tygodni dojdzie do formalnego zarejestrowania nowego Towarzystwa. Druhowie zamierzają skupić się na działalności historycznej oraz proobronnej, a także kwestiom zaopatrzenia gniazd oraz Polowych Drużyn Sokolich w mundury sokole.
Profil gniazda TG „Sokół” w Radomsku na facebooku

Działalność proobronna cieszy się największą popularnością wśród nowych gniazd

Marianka

Próby zorganizowania „Sokoła” w Mariance (k/Mińska Mazowieckiego) podjął się Krzysztof Ćwikła, który do współpracy stara się pozyskać dyrekcję miejscowej szkoły. Jako były policjant najbardziej zainteresowany jest sprawami bezpieczeństwa i obronności. W przeszłości trenował kilka lat karate, a swoje umiejętności wykorzystywał prowadząc jako wychowawca zajęcia sportowe dla dzieci, przede wszystkim w trakcie kolonii letnich. Tym razem zamierza wykorzystać je w nowo utworzonym gnieździe.
Profil gniazda TG „Sokół” w Mariance na facebooku

Puławy

Z inicjatywą utworzenia „Sokoła” w Puławach wyszedł druh Wojciech Mielniczenko, który przez ostatnie kilka lat działał i rozwijał się przy lubelskim TG Sokół. Druh Wojciech ma duże doświadczenie w działalności proobronnej, które zamierza wykorzystać w swoim rodzinnym mieście. To inicjatywa, która pojawiła się najpóźniej, w związku z czym zapewne przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na oficjalne powołanie gniazda. Nie mamy jednak wątpliwości, że wkrótce również Puławy będą mogły pochwalić się dobrze działającym gniazdem.

Przemarsz gniazda lubelskiego

Powstanie 4 nowych gniazd (wszystkie zgłosiły akces do Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce) należy odczytywać jako dobry prognostyk przed obchodami 100-lecia ZTG „Sokół” w Polsce. To także oznaka tego, że ruch sokoli ma się w Polsce coraz lepiej, a idea sokola zdobywa kolejne umysły starszych i młodszych druhów.

Damian Małecki

Zostaw komentarz

komentarzy