Przy Instytucie Dziedzictwa Myśli Narodowej powołany został Fundusz Patriotyczny. Uruchomione zostały dwie ścieżki dotacyjne (Priorytet I i Priorytet II). W ramach programu Priorytet I można się ubiegać o dofinansowanie organizowania projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych: konferencji, odczytów, koncertów itp. W ramach programu Priorytet nr II będą finansowane duże przedsięwzięcia inwestycyjne i infrastrukturalne czy szkoleniowe, które mają na celu wzmacnianie instytucjonalne/organizacyjne zaplecza obozu patriotycznego.
Po raz pierwszy mamy do czynienia z programem dedykowanym m.in. środowiskom sokolim. Bez wątpienia jest to pierwsza tak poważna inicjatywa rządowa skierowana do naszych środowisk od 30 lat. W związku z tym warto rozważyć udział w programie już w tym roku lub planować swoje działania w roku następnym.
Fundusz Patriotyczny funkcjonuje w ramach Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego – państwowej instytucji kultury powołanej w lutym 2020 roku, a której zadaniem jest ochrona polskiego dziedzictwa Chrześcijańskiej Demokracji i ruchu narodowego. Celem i podstawowym zadaniem programu jest zatem wspieranie wszelkiego rodzaju podmiotów społeczeństwa obywatelskiego: fundacji, stowarzyszeń i innych środowisk pozarządowych, ale także instytucji samorządowych.
Na temat funduszu wypowiedział się prof. Jan Żaryn, Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego:
Fundusz powstał by w wyjątkowy sposób uhonorować bogate dziedzictwo polskiego narodu i naszej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań ludzi tworzących w XIX i XX wieku, w kraju i na emigracji, historię obozu narodowego oraz katolicyzmu społecznego – można przeczytać na stronach Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.
„Nasz Fundusz Patriotyczny ma tę lukę wypełnić, tej nieobecności, tego wykluczania i tego również, że przeszłość o tym dziedzictwie była tak mocno skrzywiona, tak bardzo umoczona w stalinowskiej propagandzie, do dzisiaj w dużej mierze jakże obecnej, jakże mocno oddziaływającej na stereotypowe myślenie o narodowcach, czy o chadekach.
Będziemy wnikliwie rozpatrywać wszystkie wnioski, które zarówno dotyczą na przykład organizowania konferencji naukowych jak i tworzenia filmów dokumentalnych, a nawet przecież i fabularnych, zorganizowania wystawy, panelu. Jeśli chcecie założyć portal telewizyjny, jeśli chcecie rozbudować już własną, istniejącą bazę, jeśli chcecie wejść w przestrzeń publiczną dużo szerzej niż dziś to możecie robić, to właśnie oczekujcie pozytywnej odpowiedzi z naszej strony.
Fundusz Patriotyczny jest po to, żeby wychowywać młode pokolenie, byście dobrze mówili o Polakach z przeszłości, byście prawdę mówili o dziedzictwie obozu narodowego i katolicyzmu społecznego, byśmy w tej prawdzie odkrywali z pokolenia na pokolenie, że warto być Polakiem, bo polskość to jest kapitalny kapitał, który my mamy jako Naród i go nikomu nie oddamy.
Tym wszystkim stowarzyszeniom, które chciałyby w sobie odkryć możliwość przekazania Polakom tego dziedzictwa obozu narodowego i katolicyzmu społecznego, rekomendujemy by wzięli udział w konkursie. Fundusz Patriotyczny jest dla Was!”.
Źródło: fundusz-patriotyczny.pl