Prezentacja „Pamiętnika Sokolstwa Polskiego” [nasza relacja]

W minioną sobotę w Zakopanem odbyła się długo przez wszystkich oczekiwana prezentacja „Pamiętnika Sokolstwa Polskiego”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele gniazd z całej Polski.

Wydarzenie poprzedziła projekcja filmów, która odbyła się w piątek o godz. 18.00 w jednej z sal Kina Sokół. Następnego dnia o godz. 10.30 delegacja ZTG „Sokół” w Polsce na czele z prezesem Damianem Małeckim oraz Wojewodą Małopolskim Łukaszem Kmitą złożyła wiązankę kwiatów pod popiersiem Franciszka Marduły, zasłużonego członka TG „Sokół” w Zakopanem.

Od lewej stoją: sekretarz generalna Halina Cichocka-Nowak, prezes Damian Małecki, wiceprezes Kazimierz Murasiewicz, prezes TG „Sokół” w Ropczycach Ryszard Kapała oraz Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita

Po złożeniu kwiatów uczestnicy wydarzenia udali się na otwarcie wystawy plenerowej przygotowanej przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Zebranym o wystawie opowiedział Grzegorz Trzyna, współautor ekspozycji.

Grzegorz Trzyna z Archiwum IPN (pierwszy z prawej) opowiada zebranym o wystawie

O 11.00 na sali głównej rozpoczęła się główna część prezentacji. Spotkanie rozpoczęło odegranie hymnu „Sokoła”, po czym na scenę prezesa Małeckiego zaprosił druh Stanisław Marduła, gospodarz miejsca w którym miało miejsce wydarzenie. Druh Małecki powitał zebranych gości, w tym Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę, Starostę Powiatu Tatrzańskiego Piotra Bąka oraz przybyłych z różnych stron kraju przedstawicieli gniazd. Listy do uczestników uroczystości skierowali Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. Listy odczytał druh prezes Małecki. Ponadto pozdrowienia dla uczestników przesłali poseł Bartłomiej Wróblewski oraz prof. Jacek Bartyzel.

Po uroczystym powitaniu Wojewoda Małopolski, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Stanisławowi Mardule Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Następnie odznaczeni Zaszczytną Odznaką Sokoła zostali zasłużeni członkowie gniazd z Bukówca Górnego: Jan Kot oraz Perkowo: Lech Bajon i Robert Wawrzyniak. Na zakończenie ceremonii odznaczeni wraz z Wojewodą i Prezesem Związku wykonali pamiątkowe zdjęcie.

Odznaczeni w towarzystwie przywództwa Związku oraz Wojewody Małopolskiego. Od lewej stoją: Wojewoda Łukasz Kmita, Danuta Sołtysik, Stanisław Marduła, Jan Kot, Robert Wawrzyniak, Lech Bajon, prezes Damian Małecki, sekretarz generalny Halina Cichocka-Nowak.

Po ceremonii odznaczeń głos zabrał druh prezes Małecki, który za pomocą specjalnie przygotowanej prezentacji przedstawił proces powstawania publikacji oraz scharakteryzował liczne grono osób biorących udział w jej powstaniu. W książce znalazły się artykuły dotyczące 51 gniazd i oddziałów działających w Polsce i za granicą od 1989 r. Prezes Małecki podziękował pracownikom i dyrekcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie, w tym dyr. Andrzejowi Kuźmińskiemu, odpowiedzialnej za skład Irenie Walachowskiej oraz Ewie Bartkowiak-Nabzdyjak, która wspomogła korektę. Po oficjalnej prezentacji przedstawiciele poszczególnych gniazd, współautorów publikacji proszeni byli o wejście na scenę, gdzie odebrali egzemplarze autorskie dla gniazda i autora. Głos zabrał także druh prezes Ryszard Kapała, który przeczytał list przygotowany prze druha Waldemara Wilka specjalnie z myślą o wydarzeniu. Okolicznościowy upominek wraz z listem ks. dr. Władysława Szewczyka na ręce prezesa przekazali także druhowie TG „Sokół” w Dobrkowie.

Część prezentacji przygotowanej przez prezesa Damiana Małeckiego

Na zakończenie wydarzenie Grzegorz Trzyna z Archiwum IPN wyświetlił filmy związane z wystawą oraz opowiedział o jej powstawaniu oraz komponentach. Prezes Małecki zapowiedział, że publikacja w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie dostępna w Internecie. Wydarzenie zakończyła okolicznościowa kawa z ciastkiem, przygotowana przez ZTG „Sokół” w Polsce.

Publikację dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

(dm)

Zostaw komentarz

komentarzy