Przed nami 35. Bieg Sokoła!

Z półtorarocznym opóźnieniem odbędzie się 35. edycja Biegu Sokoła w Bukówcu Górnym, który pierwotnie miał odbyć się 5 kwietnia 2020 r. W przeszłości kilkukrotnie przekładano zawody, których organizatorem niezmiennie od lat jest Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Bukówcu Górnym.

W 2005 r. Bieg Sokoła zbiegł się ze śmiercią Jana Pawła II, w związku z czym zawody odwołano. Również 25. Bieg Sokoła został odwołany z powodu żałoby, tym razem tej związanej z Katastrofą Smoleńską. Ten drugi wyjątkowo przełożono na 3 października 2010 r. W roku ubiegłym na przeszkodzie stanęły ograniczenia związane z epidemią, dlatego na organizację 35. zawodów trzeba będzie czekać aż do 10 października 2021. W tej chwili na liście uczestników znajduje się blisko 1000 osób. Tegoroczne zawody odbywają się w roku jubileuszowym TG „Sokół” w Bukówcu Górnym, które świętuje 100-lecie powstania.

W tym biegu jest pogoda dla biegaczy

W ponad 30-letniej historii Biegu w zawodach wzięli udział znani sportowcy, wśród nich polscy olimpijczycy. Biegi od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, m.in. ze względu na perfekcyjną organizację i patriotyczną oprawę. W ramach biegu głównego rozgrywane są Mistrzostwa Polski Lekarzy, które w tym roku odbędą się już po raz 23. Biegi organizowane przez TG „Sokół” w Bukówcu Górnym cieszą się niesłabnąca popularnością. Nieprzypadkowo hasłem zawodów jest: W tym biegu jest pogoda dla biegaczy!

Hasło Biegu Sokoła

Pierwsze zawody

Pierwszy Bieg Sokoła został zorganizowany z inicjatywy działaczy bukówieckiego LZS „Sokół”. Zawody odbyły się 14 kwietnia 1985 roku. Ich inicjatorami byli Jerzy Sowijak i Grzegorz Mierzyński. Zawodnicy biegali ulicami Bukówca Górnego. W biegu głównym na 10 km wystartowało 8 biegaczy, wtedy zwyciężył Andrzej Świętek. W kategorii kobiet na dystansie 3 km zwyciężyła Danuta Drożdżyńska. Odbył się również pierwszy bieg dla młodzieży szkolnej.

bs1
I Bieg Sokoła, drugi od lewej Grzegorz Mierzyński, inicjator biegu

Bieg Sokoła

Szósty Bieg Sokoła zorganizowano 1 kwietnia 1990 r., był to pierwszy bieg, który został zorganizowany przez reaktywowane TG „Sokół” w Bukówcu Górnym.  Od 1991 r. bieg główny na 15 km odbywa się na trasie Bukówiec Górny – Włoszakowice – Grotniki – Włoszakowice – Bukówiec Górny. 4 kwietnia 1992 r. trasa otrzymała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Przy okazji 12. Biegu Sokoła zorganizowano Otwarte Mistrzostwa Województwa Leszczyńskiego. Od 13. zawodów, czyli od 1997 r., odbywają się Mistrzostwa Polski Lekarzy. W 1997 r. starterem biegów był Prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce druh Zbigniew Okorski. W drugiej połowie lat 90. w rywalizacji uczestniczyli również sportowcy niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich i sportowcy na rolkach. XIX bieg Sokoła został w roku 2003 nagrodzony Certyfikatem „Złoty Bieg 2003”. Obok XIX Biegu Sokoła w Bukówcu Górnym wyróżniono jeszcze 13 biegów m.in. IV Maraton Podlaski,  XXI Maraton Wrocławski.

bs2
Sylwia Jaśkowiec, zdobywczyni 2. miejsca w biegu na 15 km (pierwsza z lewej)

Znani sportowcy

Na bieg przyjeżdżają biegacze z całej Polski, a także obcokrajowcy. W biegach uczestniczy około 1000 sportowców. Oprócz biegu głównego na 15 km odbywają się również  biegi młodzieżowe na 1, 2 i 5 km oraz bieg przedszkolaków.

bs3
Agnieszka Jerzyk, zdobywczyni 2. miejsca w biegu na 15 km w kategorii kobiet

Organizatorem imprezy jest TG „Sokół” w Bukówcu Górnym oraz Gmina Włoszakowice. Organizatorzy mogą się również pochwalić uczestnictwem w imprezie znanych polskich sportowców, w Biegu Sokoła wystartowała m.in Sylwia Jaśkowiec, brązowa medalistka MŚ z Justyną Kowalczyk w biegach narciarskich oraz Agnieszka Jerzyk, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich. Na wszystkich uczestników biegu czekają na mecie okolicznościowe upominki i znakomita atmosfera.

Damian Małecki/Jędrek Zając

Zostaw komentarz

komentarzy