Przed nami XVI Światowy Zlot Sokoła w Pradze!

Już tylko tydzień pozostał do największego sokolego wydarzenia tego roku. 1 lipca w Czechach rozpocznie się XVI Światowy Zlot Sokoła. Oficjalne otwarcie uroczystości, w trakcie których Czesi świętować będą 100-lecie niepodległości, nastąpi w Teatrze Narodowym w Pradze. Wcześniej, w samo południe rozpocznie się spektakularny przemarsz ponad 20 organizacji sokolich z całego świata, w tym z Polski.

Zloty dawniej

Historia światowych zlotów w Czechach sięga przełomu XIX i XX wieku. Pierwsze takie wydarzenie odbyło się w 1882 r. w Pradze. W trakcie zlotów organizowane są wspólne pokazy ćwiczeń gimnastycznych. Wspólne ćwiczenia stały się wielką tradycją w ruchu „Sokoła”. Kolejne zloty wzbogaciły się o ceremonię powitania, pokazy, konkursy gimnastyczne, przemówienia i imprezy teatralne otwarte dla mieszkańców. Między innymi dzięki tym spektakularnym występom „Sokół” rozprzestrzenił się w całej Europie Środkowo-Wschodniej wraz z innymi ruchami słowiańskimi, takimi jak ruch polityczny panslawizmu. W największym zlocie udział wzięło około 500 000 gimnastyków.  Również Polska była gospodarzem podobnego wydarzenia w 1929 r. przy okazji Państwowej Wystawy Krajowej odbywającej się z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Praga 2018

Zlot w Pradze rozpocznie się 1 lipca. Tradycyjnie o 12.00 otworzy go parada organizacji sokolich przez historyczne centrum Pragi. Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością w Czechach i samej Pradze, w związku z czym należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Zlot potrwa do 6 lipca 2018 r. Na następny dzień zaplanowane zostały obrady Światowej Federacji Sokoła, w których udział wezmą przedstawiciele Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.

Ćwiczenia wspólne

Eden Arena to najnowocześniejszy i największy obiekt sportowy w Czechach. Ma powierzchnię 31 000 m² i 20 617 widzów miejsc siedzących. Stadion powstał w 2008 r. i jest obecnie używany jako miejsce macierzystego czeskiego klubu piłkarskiego Slavia Praga. Arena obejmuje obiekt hotelowy, restauracyjny, konferencyjny i biurowy, bank, sieć fast-foodów i parking podziemny. W dniu otwarcia to właśnie na tym obiekcie zaplanowane zostały występy grupowe, które są jednymi z najważniejszych części zbliżającego się wydarzenia. Widzowie będą mogli śledzić uczestników w trakcie dwóch programów: wieczornego (pokazy przy malowniczych światłach) i popołudniowego  (występy w świetle dziennym). Każdy występ potrwa 6-8 minut, z wyłączeniem przyjazdu i wyjazd grupy.

Występy, pokazy, atrakcje

W trakcie zlotu zaplanowane zostały dziesiątki wydarzeń sportowych, kulturalnych i rozrywkowych. W całej Pradze ustawione zostały 4 sceny, na których sokoli z całego świata będą mogli zaprezentować przygotowane przez siebie wystąpienia. Sceny zostały ustawione na Starym Mieście, przy Teatrze Narodowym Piazzetta, w okolicach centrum handlowego Eden Square oraz w Domu Czeskiego Sokoła. Każda grupa ma możliwość zaprezentowania 2-3 występów podczas imprezy, czas pokazu nie może przekroczyć jednak 12 minut.

W trakcie zlotu organizowane są również seminaria i spotkania, podczas których w obecności najlepszych ekspertów z całego świata omawiane będą techniki występów grupowych i ich przyszłość. Ponadto dla uczestników zlotu przygotowano bogatą ofertę kulturalną i turystyczną. W miejscowych teatrach wystawiane będą znane i mniej znane sztuki teatralne, będzie można posłuchać tradycyjnych pieśni wykonywanych przez chóry, objerzeć spektakle lalkowe, wystawy kulturalne i wiele więcej. Chętni będą mogli skorzystać z oferty wycieczek po Czechach (Praga jest jedną z nich).

Bez wątpienia XVI Zlot Sokoli w Pradze to niepowtarzalna okazja, aby skosztować czeskiej kultury i poznać przyjaciół na całe lata.

Damian Małecki

Zostaw komentarz

komentarzy