Cieszymy się, że nasz młody portal zyskuje stale na popularności. Naprawdę budujące jest to, że zdobyliśmy, na przestrzeni tych kilku miesięcy, stałych czytelników i obserwatorów.
Wierzymy, że nasza wspólna praca wpłynie na spopularyzowanie działalności Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół?.
Czasy się zmieniają, jednak potrzeba informacji pozostaje taka sama. Portal SokolstwoPolskie.pl powstał z myślą o zastąpieniu papierowych wydań czasopism sokolich, które niedawno przestały się ukazywać. Czasopisma te miały olbrzymi wkład w informowanie społeczeństwa o działalności TG ?Sokół?, jednak przede wszystkim pomagały w budowaniu braterskich więzi między druhami. Dzięki artykułom ukazującym się w prasie sokolej, sukcesami pojedynczych gniazd mogli cieszyć się wszyscy pozostali druhowie – nasz cel pozostaje taki sam. Marzeniem redakcji jest udowodnienie tego, że możemy z powodzeniem kontynuować dzieło naszych poprzedników (?Sokół Pomorski?, Przewodnik Gimnastyczny ?Sokół? i in.)
Portal nie powstałby bez zaangażowania osób (przede wszystkim druhów, ale nie brakuje w tym gronie prawdziwych sympatyków), które coraz częściej nadsyłają swoje artykuły, informacje o odbywających się imprezach i uroczystościach, czyniąc to wszystko nieodpłatnie! Jest to tym bardziej ważne, że nie zawsze mamy możliwości dotarcia do gniazd ?Sokoła?, które często działają samodzielnie, jako jedyne w regionie.
W ostatnim czasie nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania mediów historią i działalnością Towarzystw Sokolich. Dzięki temu, ?Sokół? mógł zaistnieć na wielu popularnych stronach internetowych (wpolityce.pl, wmeritum.pl, narodowcy.net), w prasie (Gazeta Polska, wSieci Historii) oraz radiu i telewizji (TV Trwam i Radio Maryja). Nie powinno to jednak przesłaniać rzeczy najważniejszej, że bez zaangażowania współczesnych działaczy sokolich, pracy kilkudziesięciu gniazd i badań historyków, nie mielibyśmy o czym pisać.
Warto przypomnieć, że obecnie w Polsce (nie powinniśmy przy tym zapominać o naszych Braciach i Siostrach ?Sokoła? z Litwy) działa około 40 Towarzystw Gimnastycznych ?Sokół?. Są to miejsca gdzie każdy zainteresowany może się udać i znajdzie w sokolim gnieździe druhów gotowych do pracy i chętnych do pomocy.
Przez cały czas staramy się unowocześniać funkcje portalu oraz wzbogacać go o nowe filmy i zdjęcia, co można na bieżąco śledzić. Portal tworzymy wyłącznie społeczną pracą druhów i sympatyków, dlatego szczerze zachęcamy wszystkich o nadsyłanie własnych zdjęć, pamiątek rodzinnych, wspomnień i materiałów dotyczących TG ?Sokół?, wszystkie chętnie opublikujemy.
Wierzę, że naszą pracą jeszcze nie raz udowodnimy wartość Ruchu Sokolego!
Z sokolim Czołem!
Redaktor Naczelny Portalu SokolstwoPolskie.pl
dh Damian Małecki
dh Damian Małecki – Redaktor Naczelny