Rozpoczęły się obchody 100-lecia PTG „Sokół” w Gminie Czernichów!

Dokładnie o 13.00 rozpoczęło się dziś świętowanie 100. rocznicy powstania „Sokoła” w Gminie Czernichów. Z tej okazji od piątku 5 września czynna jest wystawa okolicznościowa, która znajduje się w Centrum Kultury. Na obchody zjechali Sokoli m.in z Mielca, Pilzna, Rymanowa i Krakowa. Uroczystości zakończą się w niedzielę odsłonięciem tablicy pamiątkowej oraz pokazem musztry paradnej przygotowanej przez PTG „Sokół” z Rymanowa.

1

Reaktywacja gniazda

Dopiero w roku 1990 podjęto pierwsze próby reaktywizowania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gminie Czernichów. Jednak z powodu obiektywnych trudności nie udało się wskrzesić „Sokoła”. Pod pewnym czasie ponowiono kroki w celu dokończenia dzieła sprzed lat. Rozpoczęto gromadzenie materiałów potrzebnych do reaktywizowania PTG „Sokół”. Udało się zebrać wiele publikacji z zakresu historii Sokolstwa Polskiego, oryginalnych dokumentów, między innymi 10 Przykazań Sokolich, Deklarację ideowo – programową oraz statut. Nawiązano współpracę z najbliżej działającym gniazdem w Wadowicach oraz ogólnopolską Radą Odrodzenia „Sokoła” w Krakowie. Dzięki wydatnej pomocy druhów z Wadowic i Krakowa, w szczególności Pana Prezesa Konrada Firleja, możliwe stało się podjęcie bezpośrednich przygotowań.

„Sokół” to gniazdo, gdzie mogą działać ludzie, którym bliskie są idee przyjaźni, odpowiedzialności i „czynnej miłości Ojczyzny”. Takich ludzi jak się okazuje, nie brak na naszej ziemi. Są chętni do działania i pod skrzydłami „Sokoła” na pewno dadzą upust swej pozytywnej energii. Dzięki nim możliwe stało się reaktywowanie PTG „Sokół”.

Założyciel pierwszego „Sokoła”

 2

Karol Waluś – założyciel PTG „Sokół” w Międzybrodziu Lipnickim

Karol Waluś, założyciel pierwszego gniazda, urodził się 16 grudnia 1892 r. w Międzybrodziu Bialskim w rodzinie Jana i Marii z domu Martyniak. Ukończył Szkołę Ludową w Międzybrodziu Bialskim. Był znakomitym organizatorem, gorącym patriotą. Nie wiadomo, skąd dotarła do niego wiadomość o działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ale w najprawdopodobniej z Kęt lub Żywca. Wspólnie z kolegami zainicjował utworzenie gniazda w Międzybrodziu Bialskim w roku 1914. po wybuchu I wojny światowej Waluś wraz z trzydziestoma pięcioma Sokołami wstąpił do wojska austriackiego. Z wojny powrócił w 1918 r. Po wybuchu konfliktu zbrojnego między Polską i Czechami o Zaolzie Karol Waluś wstąpił na ochotnika do 12. Pułku Ziemi Wadowickiej. W walkach w miejscowości Stonawa w Czechach poniósł śmierć. Jego ciało z licznymi ranami od kul i bagnetów złożono na cmentarzu w Stonawie, gdzie członkowie Związku Polaków na Zaolziu ufundowali tablicę pamiątkową.

Źródło:

sokol.waw.pl

Zostaw komentarz

komentarzy