„Sokół” w Brodnicy wraca do życia!

Przed kilkoma miesiącami działalność wznowiło gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z Brodnicy. W miniony weekend delegacja gniazda wzięła udział w obchodach 98. rocznicy wyzwolenia Brodnicy w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Natomiast dzień wcześniej zakończył się tygodniowy obóz szkoleniowy w Górznie, w którym udział wzięło liczne grono najmłodszych druhen.

Druhny gniazda z Brodnicy

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Brodnicy rozpoczęło swoją aktywną działalność w 1996 r. Od tego czasu druhny, które stanowią trzon gniazda, były obecne na wszystkich uroczystościach patriotycznych i sportowych, w tym na zorganizowanym przez gniazdo ogólnopolskim zlocie w 2003 r. Z przyczyn niezależnych gniazdo w 2006 r. musiało zawiesić działalność na 12 lat.

Druhna Katarzyna Brózda trzymająca sztandar TG „Sokół” w Brodnicy

Powrót do życia

Dzięki naczelniczce Katarzynie Brózda i druhnie Joannie Rumińskiej udało się wznowić działalność gniazda, dzięki czemu w sobotę 18 sierpnia, w 98. rocznicę wyzwolenia Brodnicy w czasie wojny polsko-bolszewickiej, poczet sztandarowy „Sokoła” z Brodnicy uczestniczył wraz z delegacją 12 młodych druhen w uroczystej Mszy św. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz z orkiestrą wojskową, posłami oraz władzami miasta, a także licznymi delegacjami organizacji i stowarzyszeń, do lasku miejskiego, gdzie znajdują się groby poległych bohaterów oraz pamiątkowa kapliczka. Po przemówieniach i apelu poległych ks. mjr B. Lichnerowicz (kapelan brodnickiego gniazda) odmówił modlitwę, po czym delegacje złożyły kwiaty. Z całą pewnością „Sokoła” z Brodnicy nie zabraknie też na zbliżających się obchodach wybuchu II wojny światowej oraz uroczystościach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Helena Szczepaniak

Zostaw komentarz

komentarzy