„Sokół” w polskim kinie

Dla czytelników naszego portalu przygotowaliśmy kilkunastominutowy film, w którym przypominamy sceny z popularnych polskich filmów i seriali związane z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”.

 

 

W komedii Sylwestra Chęcińskiego „Nie ma mocnych” (kontynuacji popularnego filmu „Sami swoi”) opowiadającej historię rodzin Karguli i Pawlaków na Ziemiach Odzyskanych możemy usłyszeć hymn Sokoła, który grany jest podczas wesela Ani Pawlakówny i jej narzeczonego Zenka Adamca.

W miniserialu „Jak rozpętałem II wojnę światową” mowa jest o sześciu ludziach „od sokoła”, którzy mają wspomóc akcję zdobycia mostu przez obozowego kolegę Franka Dolasa – sierżanta Józka. Nie wiemy dokładnie jaki to oddział i czy rzeczywiście chodzi tutaj o członków TG „Sokół”. Pewną wskazówką może być przeszłość reżysera i scenarzysty filmu Tadeusza Chmielewskiego, który w czasie II wojny światowej i do 1948 roku był najpierw żołnierzem Armii Krajowej, a następnie Narodowych Sił Zbrojnych, co może wskazywać na jego związki z TG „Sokół”.

W serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” scen związanych z „Sokołem” nie brakuje. Serial w reżyserii Jerzego Sztwiertni został wyprodukowany przez Telewizję Polską w latach 1979-1981 i ukazuje walkę Polaków z germanizacją w Wielkopolsce w latach 1815-1918. Rola „Sokoła” w tym zmaganiach została bardzo dobrze ukazana w kilku ostatnich odcinkach, w których możemy zobaczyć m.in. grupę ćwiczących sokołów. Jest to tym bardziej istotne, że po upływie 35 lat od premiery serialu, pamięć o udziale Sokolstwa w Powstaniu Wielkopolskim prawie zupełnie  zanikła.

W części ostatniej pokazujemy fragmenty VII pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, która odbywała się w dniach od 5 do 17 czerwca 1999. Późniejszy Święty podczas swojego spotkania z wiernymi w Wadowicach wspomina czas spędzony w miejscowym gnieździe „Sokoła”.

wSokole1

Źródło: Fragmenty filmów pochodzą z serwisu youtube.com

Zostaw komentarz

komentarzy