„Sokół” z Litwy porządkował groby poległych Polaków

Członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” na Litwie od lat troszczą się o miejsca pamięci narodowej w Puszczy Rudnickiej. W tym roku uporządkowali groby uczestników powstania styczniowego, w roku ubiegłym były to mogiły żołnierzy AK poległych w walkach z NKWD.

groby 1Porządkowanie grobów żołnierzy AK

„Sokoły” gniazda z Białej Waki również w tym roku spełniły obowiązek pamięci względem tych, którzy polegli w Puszczy Rudnickiej. Nie traktują, zresztą, tego jak obowiązku, lecz uważają
za potrzebę serca.

„Na tydzień przed Zaduszkami po prostu zbieramy się w grupy, jedziemy do puszczy i robimy to, co każe nam sumienie, co podpowiada serce. Porządkujemy miejsca, które należą do nas. Bo to są nasze miejsca pamięci narodowej” – podkreśla Krystyna Sławińska, sekretarz Solecznickiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Wespół ze starostą Białej Waki Henrykiem Baranowiczem potrafią skutecznie zachęcić młodzież i dzieci do udziału w tradycyjnej akcji sprzątania miejsc pamięci narodowej w puszczy. A jest ich nie jedno, i nie dwa.

Armia Krajowa

Sokoły z Białej Waki dbają o groby poległych nie tylko od święta. Bardzo często robią to spontanicznie, po prostu z wewnętrznej potrzeby dbania o to, co jest im bliskie.

?W te zaś jesienne dni w szczególności poczuwamy się i poddajemy obowiązkowi pamięci o tych, którzy złożyli życie na ołtarzu Ojczyzny? ? podkreślają.

Wubiegłorocznej akcji, wraz z młodzieżą, uczestniczyli wiceprezes TG ?Sokół? na Litwie, starosta Białej Waki Genadiusz Baranowicz oraz radna samorządu rejonu solecznickiego Krystyna Sławińska.

groby 2Uczestnicy sprzątania nagrobków żołnierzy AK

W Puszczy Rudnickiej pochowani są żołnierze AK, którzy zginęli w walkach z oddziałami NKWD. Po jednej z bitew, w której zginęło ok. 80 enkawudzistów, porzucone ciała partyzantów pochowali miejscowi Polacy. Przez lata miejsce pochówku upamiętniał tylko drewniany krzyż. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości umieszczono przy nim nagrobną płytę, na której napis głosi:

?Tu spoczywa 25 żołnierzy oddziału samoobrony Wileńskiej Armii Krajowej pod dowództwem por. Czesława Stankiewicza ps. ?Komar?, poległych 6-7.01.1945 r. w nierównej walce
z siłami NKWD. Cześć ich pamięci. 1991 rok?

Drugi pomnik upamiętniający oddział ?Komara?, i stoczoną kilka dni wcześniej bitwę, znajduje się nieopodal Starych Maceli. Pomnik ufundowany został w 1993 r. przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W lesie pochowano ponad 30 poległych żołnierzy ?Komara?, spoczywają tu m.in.: Zbigniew Malewski ?Czech?, Kazimierz Marciszewski ?Czarny?, Czesław Tietianiec ?Bystry?, Stanisław Tomłowski ?Tomko?, Jan Zapaśnik oraz żołnierze z oddziału ?Zemsty?: Stanisław Bułhak ?Błyskawica?, Jan Zieliński ?Kawka II?, Piotr NN, ?Miecz? NN, ?Zbych?, NN ?Karaś?, NN ?Czarny?. Siedmiu innych żołnierzy poległych w tej samej bitwie zostało pochowanych koło Niewoniańców.

groby 3Jeden z grobów leżących w Puszczy Rudnickiej

Powstańcy styczniowi

W sobotę, 29 października, następcy obecnych białowackich „Sokołów” wzięli udział w porządkowaniu terenu i zapaleniu zniczy na Górze Kościelnej w Puszczy Rudnickiej. Miejsce to jest związane z historią powstania styczniowego. W okresie powstania we wszystkich okolicznych wsiach stały oddziały armii carskiej, dlatego powstańcy, nie mogąc zgodnie z obyczajem, złożyć przysięgi
w kościele, wybrali do jej złożenia to miejsce w puszczy, które odtąd zwie się Górą Kościelną. Upamiętnia je pomnik powstańca oraz krzyż dłuta miejscowego artysty-rzeźbiarza Edwarda Kurkiańca, który, jest zresztą autorem licznych rzeźb i krzyży znaczących miejsca pamięci narodowej w Puszczy Rudnickiej, w tym krzyża upamiętniającego wszystkich żołnierzy, którzy tu polegli.

„W Puszczy Rudnickiej ginęli żołnierze różnych wojen i armii, różnych narodowości i wyznań. Nie wiemy, gdzie są ich mogiły, ich rodziny nie wiedzą, gdzie spoczęli ich bliscy. Byli żołnierzami, walczyli o swoją ojczyznę. Każdemu żołnierzowi należy się pamięć, dlatego, że śmierć żołnierska to ofiara złożona na ołtarzu Ojczyzny” – ideę ustawiania krzyża upamiętniającego poległych w Puszczy Rudnickiej żołnierzy przedstawiła K. Sławińska.

1 listopada członkowie TG „Sokół” z Białej Waki zapalą znicze przy Pomniku Katyńskim na cmentarzu w Rudnikach, przy pomniku upamiętniającym powstańców nad rzeką Mereczanką oraz przy krzyżu ku czci wszystkich poległych w puszczy żołnierzy. Sztafeta pokoleń, sztafeta przekazywania polskiej pamięci narodowej na Litwie trwa.

 

 

Źródło: www.wilnoteka.lt
Foto. wilnoteka

Zostaw komentarz

komentarzy